Bir anlatı olarak hipermedya
Hypermedia examined as a type of narration
  1. Tez No: 117269
  2. Yazar: BAŞAK ÜRKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BİR ANLATI BİÇİMİ OLARAK HIPERMEDYA Başak ÜRKMEZ Animasyon Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman : Doç. Hikmet SOFUOĞLU Bu çalışmada anlatı kavramı içerisinde, anlatı biçimi olarak hipermedya incelenmeye çalışılmıştır. Hipermedya, multimedya olanaklarını kullanarak etkileşimliliğin ön plana çıktığı farklı bir anlatı biçimidir. Kullanıcının etkin ve katılımcı olduğu bir ortam sağlamaktadır. Kullanılan teknoloji ile anlatıyla kullanıcı arasındaki mesafeyi kısaltan, etkileşimli özellikler içererek kullanıcıyı anlatının parçası kılan bir sunuş yöntemi getirmektedir. Tasarımcının yaratacağı ortam içinde kullanıcı tarafından oluşturulacak bir anlatıdır. Bu çerçevede hipermedyanın içerdiği öğelerle, değişik alanlara etkileri sonucu deneysel bir yapı üstlenmiştir. Kullanıcının etkin katılımıyla çok katmanlı ve yeni okumalara elveren hipermedya programları giderek deneysel eğilimler kazanmaktadır. Bu özellikleri içeren bir Hipermedya CD' si hazırlanmasına yönelik tasarım çalışması yapılmıştır. Bu doğrultuda uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, hypermedia is tried to examine as a type of narration in the context of narration. Hypermedia is a different type of narration in which interaction is mastered by using multimedia opportunities. It provides a medium that user is a dynamic contrubitor in, and a presentation method in which the distance between user and narration is shortened by using hypermedia technology, and by including interactive features, user becomes a part of narration. Hypermedia is a narration that can be shaped by user in a medium created by designer. Within this context, with its elements included and affects on different fields, hypermedia takes responsibility of an experimental sturucture. By the effective participation of the user, hypermedia programs that are multi layered and suitable for new readings, are getting more experimental. A design study of a hypermedia CD that includes those features is done. An application is also done in that purpose.