Muhassıllık teşkilatı
The Organization of Muhassıllık (tax collection)
- Tez No: 117273
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT BİLİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
DOKTORA TEZ OZU MUHASSILLIK TEŞKİLATI Ayla EFE Yakınçağ Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2002 Danışman: Prof.Dr. Cahit BİLİM Esas itibarıyla iltizam sisteminden emanet sistemine geçişi ifade eden Muhassıllık Teşkilatı; Muhassıl, Muhassıllık Meclisi ve Askeri zabitan üzerine kurulmuştu. Çünkü, sistemde her türlü vergi gelirinin toplanma işi muhassıllara bırakılmıştı. Ancak, muhassılların yanında merkezden atanan mal ve nüfuz katiplerinin yanında, üyelerinin seçim ve atanma usulüyle belirlendiği muhassıllık meclisleri ve“umur-u tahsiliye ve zaptiyede”görevlendirilen askeri zabitan vardı. Muhassıllık Teşkilatı Mart 1840 tarihinde Bosna, Arnavutluk, Trabzon, Van, Kars, Diyarbakır, Bağdat dışında tüm Anadolu, Rumeli ve Adalar'da uygulanmaya başlanmıştır. Mart 1842 'den itibaren de“ usul-ü tadiliye”adıyla yapılan mali ve mülki alanda yapılan düzenlemeler ile yerini eyaletlerde Müşir ve Defterdara, kazalarda Kaymakam ve Mal Müdürüne bırakmıştır. Bu nedenle, Muhassıllık teşkilatı çok kısa bir dönem uygulanma olanağını bulmuş olsa da, Türk yönetim geleneğinde seçim usulünün yerleşmesi ve yerel yönetim geleneğinin gelişimi açısından önemli bir aşama olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The Organization of Muhassıllık (Tax Collection), that states actually the transition from İltizam (farming of a branch of the public revenue) to Emanet (governmert office receiving goverment money), is based on the Muhassil (Tax Collector), Muhassıllık Meclisi (Assembly of Tax Collection) and Askeri Zabitan (Military Officers). Since, the Muhassils were in charge of the collection of all kind taxes. However, there were other institutions working with Muhassil; Writer of the public revenue and Writer of the Registry appointed by the government, the Assembly, members of which by election or appointment and the Military Officers collecting taxes and als gendarmerie. The Organization of Muhassıllık were activated firstly in March of 1840 in all Anatolia, Rumelia and Island except for Bosnia, Albania, Trabzon, Van, Kars, Diyarbakır and Baghdat, Müşir and Defterdar in the Provinces, Kaymakam and Mai Müdürü (Head of the Finance Office) in the Kaza' s (District of the Province) were replaced on the Organization of Muhassıllık after the year of 1 842 by the new financial and administrative arrangement called as 'usul-ü tadiliye'. Although the Organization of Muhassıllık had been activated in a short term, it had played a very important role in the period of Turkish administration System.