104 numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicilinin (H.1256/M. 1840) transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and analyzes of Kastamonu Court Record (A.H. 1256/A.D. 1840) No: 104
- Tez No: 673584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Şer'iye Sicilleri sosyo-kültürel, iktisadî, askerî, idarî ve ticarî vb. alanlarda çok önemli bilgiler ihtiva ederler. Bu sebeple tarih bilimi için olduğu kadar hukuk tarihi, şehir tarihi, yerel tarih, iktisat tarihi, tıp tarihi, yine yer ve kişi adları, diplomasi ve diplomasi tarihi bakımlarından da büyük önem arz ederler. Çalışma konusu olarak ele alınan 104 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili, Küre-i Nühas Muhassıllık Meclisi'nin almış olduğu kararları ihtiva eder. Bu çerçevede Meclis ve Meclisin çalışma esasları, Büyük Meclis dışında diğer kazalarda kurulan diğer meclisler, Küre bakır madeninde çalışan usta ve amelelerin yevmiyeleri ve yevmiyelerine yapılan zamlar, diğer kazalar ve kazalara bağlı köyler, muhtarlar ve muhtar maaşları, bir kısım askerî konular ile bölgede cereyan eden ırza geçme, hırsızlık gibi asayiş olayları, 104 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili'ne yansıyan olaylar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Court Records invalve extremely important know ledge in the fields of socıo-cultural, economic, military, administrative,commercial etc. Therefore, they have great importance as much as the science of history from the aspect of history of law, city history, local history, economic history, medical history, recuiring place and person names, diplomacy and history of diplomacy.Number 104 Kastamonu Court Records,handled as a subject of study, in volve the decisions made by Küre-i Nühas Tax Collection Council.In this context, council and council's working principles, the other councils except for Great Council, the wages and wage increases of craftsmen and workers work in Küre- Bakır Copper Mine, the other accidents and villages connected with these accidents, headmen and salaries of them, the abuse accured in this region with some military issues, security events such as theft are among the incidents reflected to the Number 104 Kastamonu Court Records.