Küreselleşmenin etkileri ve Rusya örneği
Effect of the globalization and Russia
- Tez No: 117272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KÜRESELLEŞMENİN ETKİLERİ VE RUSYA ÖRNEĞİ Almaz NASRETDINOV İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan, 2002 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Erol KUTLU XX. yüzyıl hayatın her alanında hızlı ve geri çevrilemez değişikliklerin yaşandığı dönem olmuştur. Siyasette birçok yeniden paylaşımın yaşanmasından sonra yavaş da olsa dünyanın tek olduğu ve onun yaşanabilir şeklini koruyabilmek için işbirliği yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. İktisatta tek dünyaya yöneliş başka etkenlerden kaynaklanmaktadır. Kapitalizmin mantığı. dünyadaki sınırların kaldırılmasını içerir. Gelişmiş ülkeler kendi pazarlarının küçülmesi karşısında küreselleşmeyi geliştirmektedirler. Küreselleşme süreci kapitalist sistemin ortaya çıkmasıyla birlikte başlamış, ancak XX. yüzyılda çeşitli faktörlerin etkisiyle hızlanmıştır. Teknolojik gelişme dünyadaki sınırları göze almadan hareket etmeye imkan verirken taşımacılık alanındaki gelişmeler dünyayı küçültmüştür. Sürecin bütün oyuncular tarafından kabul edildiğini düşünmek yanlış ve bunun için objektif nedenler mevcuttur. Önderlik eden ülkeler kendi kurallarını dikte etme üstünlüğüne sahip olduklarından bunların diğer ülkelere nasıl etki yapacağını pek düşünmeden yapıyorlar. Sonuçta gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki uçurum daha da büyümekte, yeteri kadar sağlam ekonomiye sahip olmayan ekonomiler hızla uluslararası sisteme dahil olduklarında bozulan dengeler başlangıç durumdan çok daha kötüsü ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Sosyalist Blokun dağılması küreselleşme sürecinin bir sonraki aşamaya geçildiğinin işareti olmuştur. Artık bambaşka iktisadi yapıya sahip olan ekonomilerin dünya pazarlarına dahil olma süreci başlamıştır. Bunlar arasında Rusya hem ekonomisinin büyüklüğü, hem dünyanın siyasi yapısındaki yeriyle en önemliler arasındadır. Gelişmiş ülkelerin katılımlarının sağlanması ve bilgisizlikten kaynaklanan sorunların daha az ortaya çıkmasına rağmen, yaşanan krizler bu yolun zorluklarla dolu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 20th century is the era of fast and irrevocable changes in every field of life. After having resharing in politics, altought was slow, it is understood that would is a global village and cooperation has surfaced as a need in order to keep to world as a liveable place. In economics heading toward a one world spring out from different factor. Logic of capitalism involves abolishment of boundary in the world. Since the domestic market of developed countries became smaller for themselves, they improved the globalization. Altough globalization process has started with the presence of capitalist system, the process accelerated with the impact of different factors in the 20th century. As the improves in the technology let the countries to operate without considering the boundaries of the world. The improvements in the transportation field made the world smaller. Thinking that this process has been accepted by all the players is wrong and there are different objective reasons for this wrong thinking. Altought the leading countries has the advantage of imposing their rules, this leading countries, dictated their rules without thinking how they will affect developing countries. As a result, the gap between the countries, without having a sufficient fundamental economic system, very fast deteriorating equilibrium made them with a situation worse than their begining economic situation. The sign that globalization process transformed the another phase then the participation of developing countries, with different kind of economic structures to world markets has started among these developing countries Russia, with a big economics as well as its place in world political structure, is one of the most important one altought the problems, which are related with imperfect information, have been seen less in developed countries the economic crises in emerging markets show that the way to the globalization is full of obstacles.