Spor gazeteciliğinde nesnellik:Fanatik, Fotomaç spor gazeteleri ve Star gazetesi köşe yazıları içerik çözümlemesi
The Objectivity in sport journalism: The content analyse of the newspaper articles-Fanatik, Fotomaç and Star
- Tez No: 117280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SPOR GAZETECİLİĞİNDE NESNELLİK: Fanatik, Fotomaç Spor Gazeteleri ve Star Gazetesi Köşe Yazılan İçerik Çözümlemesi M.Erdem GÖSTERİŞLİ Basın ve Yayın Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Şubat 2002 Danışman: Yard.Doç.Dr. Ali Murat Vural Spor gazeteciliği kavramının zaman içinde taraftar-yazarlık biçimine dönüşmesinin ve bu dönüşümün gazeteciliğin temel ilkelerinden olan 'nesnellik' ilkesini zedelemeye başlamasının ortaya serildiği bu çalışmanın kuramsal bölümü üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kitle İletişimi, Kitle İletişim Araçları ve işlevleri, ikinci bölümde son bölümdeki uygulamanın dayanak noktaları olması açısından önem taşıyan gazeteci, gazetecilik ve spor gazeteciliği kavramlarının açıklamaları ve üçüncü bölümde de spor gazeteciliğinde nesnellik anlayışı ve bu anlayışdaki herhangi bir sapmanın spor gazeteciliğinin editöryel ürünlerine de doğrudan yansıyacağı ve onları şekillendireceği ortaya serilmiştir. Kuramsal bölümlerin içerikleri son bölümde yapılan uygulamanın çıkış referansları olarak ele alınmış ve o şekilde oluşturulmuştur. Tezin uygulama bölümü olan, gazetelerin spor sayfalarından, taraftar - yazar olarak nitelenen kişilerin yazılarından seçmeler yapılmış ve böylece taraftar - yazar kavramı somut ve belirgin şekilde gösterilmiştir. Yapılan çalışmada Fanatik, Fotomaç ve Star gazetelerinin spor yazarlarının yazılarından yapılan alıntılarla, hem taraftar-yazarlık olarak adlandırılan durumun yaygınlığına hem de ulaşabileği etkinlik alanına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT OBJECTIVITY in TURKISH SPORTS JOURNALISM It is observed that time has evolved sports journalists into fan/journalists and this shift is effecting one of the basic principles of journalism, which is subjectivity. This dissertation work aims to define and analyze this problem in four sections. The first section focuses on mass communication, mass media and their functions. The second section defines terms which will form the basis of the analyses that will be made on the last two sections, such as journalism, journalist and sports journalism. The third section will combine the first two sections in order to clarify objectivity in sports journalism and how a shift in this objectivity will influence the editorials of sports journalism. This last section focuses on samples from the sports sections of newspapers, such as Fanatik, Fotomaç, Star and defines the term fan/journalist depending on these examples. As a result, this dissertation takes a scientific look at the sports journalism and examines the state of fan/journalists and their editorials with respect to the principle of objectivity in journalism.