Menemen olayı ve ulusal basındaki tepkiler
Menemen event end it reactions in the national press
- Tez No: 175262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmamızda Cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biri olan ve Cumhuriyet rejimini değiştirmeyi amaçlayan gerici çevrelerce organize edilmiş Menemen Olayını Ulusal basının bakış açısı ile değerlendirmektedir. Birinci bölümde Menemen Olayı ile ilgili gelişmelerden önce Türk çağdaşlaşma hareketinde önemli bir yer tutan. Takriri Sükun dönemi incelenmiştir. Takriri Sükun Kanunu yürürlülükten kalkana kadar Cumhuriyet hükümeti, Osmanlı Devletinin yüzyıllarca uğraşıp da başaramadığı ve hatta bu kadar ileri götürmeyi hayal dahi edemediği yenilik hareketlerini büyük bir hızla gerçeMeştirmiştir. Elbette bu hızlı modernleşme sürecinden dolayı geçmiş dönemden kalan çıkarlarım kaybeden kimi gerici çevreler huzursuzlanmış ve olumsuz bir takım düşünceler yine bu çevreler içinde oluşmaya başlamıştır. Gericiler diye adlandırabileceğimiz bu modernleşme ve aydınlanma karşıtları cumhuriyet yönetimini ve gerçekleştirilen devrimleri ortadan kaldırmak için çeşitli propagandalarla halkı ifsat etmiş ve hatta silahlı isyanlara dahi başvurmuşlardır. Menemen Olayı bu tip silahlı isyan hareketierinin ikincisi olmasına rağmen meydana geldiği bölge, Olayı destekleyen çevreler sebebi ile daha fazla önem arz etmektedir. Çünkü Menemen Olayı ülkenin diğer bölgelerine nazaran her bakımdan daha gelişmiş bir bölgesi olan Ege bölgesinde meydana gelmiştir. Ulusal basından takip ettiğimiz süreç sonrasında bu Olayın ortaya çıkmasında SCF'nin de en az isyanı destekleyen tarikatlar kadar uygulamış olduğu politikalar nedeni ile sorumlu olduğunu söyleyebiliriz. İsyancılar her ne kadar devlet düzenini değiştirmek amacı ile yola çıkmış olsalar da cumhuriyet hükümeti Olayı hızla bastırmış ve yurt genelinde bu Olayı destekleyen ve başarıya ulaşmasını umanlara karşı hızlı bir takibat başlatarak sorumluları ele geçirmiştir. Ulusal basm saf Anadolu halkının din duygularım kullanarak din perdesi altında sadece kişisel çıkarlarını düşünen bu gerici çevreleri halka tüm çıplaklığı ile anlatması ve Anadolu halkım bu anlamda aydınlatması sebebi ile çok önemli bir görev ifa etmiştir. Sonuç olarak Menemen Olayı yalan tarihimiz içersinde meydana gelen ve Tanzimat'tan bu yana devam eden modernleşme taraftarları ile köhne yapının devamını arzulayanlar arasında devam eden kavganın önemli örneklerinden biridir. Menemen Olayı bize henüz Türkiye Curnhuriyeti'nin tam anlamı ile bir demokrasiye hazır olmadığını ve gerçekleştirilen devrimlerin halk tarafından tam anlamı ile sahiplenilemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to apparaise the Menemen Incident Which is one of the most important events in the history of the Turkish Republic that aimed to change the republic regime and that was organized by the fundementalists In the first part the Takrir-i Sükun period whic had a great importance before the development of the Menemen Incedent was researched. Until the Takrir-i Sükun law was abolished, the republic government managed to put the new contempororay laws fast. These were the laws that the Otoman Empire had tried to make for centuries but had not managed or even imagined to do so. Ofcourse due to this fast modernization period some fundamentalist people who lost some privilages that they had before became uneasy and enlightenment individuals who can be called fundamentalist agitated the public and even made them behave against the republic regime using weapons. Even though the Menemen Incident is the second of such rebellions which occured with weapons, it has a greater importance due to the supportes of it. Beceuse the Menemen Incident occured in the Aegean region where we can say that it was more developed than the other regions of the country. After learning this period by reading the national pres we can easiliy say that this incident came true not only because of the fundamentalist muslim oriented groups but also because of SCF. Although these rebels tried to change the government regime, at the and the republic government maaged to capture the guilty people who gave a lot of support during the rebellion. At the same time the national pres perfomed a marvellous job by informing clearly that these fundamentalist rebels were only thinking themelves but not their country. Eventually it can be said that the Menemen Incident is one of the best examples of the fights that started after the Tanzimat and that can stil be notified. These fights have been between the supporters of the modernization and the fundamentalists who want to live in the bad structure of the old regime. The Menemen Incident has implied that the Turkish Republic including her citizens is not completely ready for the democracy and that these revolutions are not exactly accepted by the public.