Dondurulmuş meyve-sebze ihracatında stratejik pazarlama planlaması ve bir uygulama
Strategic marketing planning in the export of frozen and fruit vegetables and an application
  1. Tez No: 117281
  2. Yazar: RECEP KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
öz DONDURULMUŞ MEYVE VE SEBZE İHRACATINDA STRATEJİK PAZARLAMA PLANLAMASI VE BİR UYGULAMA Recep KAHVECİOĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Prof. Dr. Birol TENEKECİOĞLU Günümüzde uluslararası çevre koşullarında ve rekabet koşullarında oluşan değişiklikler, Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektörü'nü de diğer işletmelerde olduğu gibi etkilemektedir. Gelecekte uluslararası pazar ve rekabet koşullarına hazırlıklı olmayan Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektörü'nü büyük zorluklar beklemektedir. Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektörü'nün uluslararası pazarlardaki bütün gelişmeleri ve olasılıkları değerlendirerek, sürekliliklerini sağlayabilmeleri açısından, uluslararası pazarlara yönelik stratejik ihracat pazarlama planlamaları yapmaları gerekmektedir. Bu tezde, uluslararası pazarlara yönelik stratejik ihracat pazarlama planlamasının aşamaları, Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektörü'ne uygulanmaktadır. Bunlar;. Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektörü'nün misyonunun belirlenmesi ve mevcut durumunun değerlendirilmesi ve çevre.. Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektörü'nde pazarlama amaçlarının tasarlanması ve pazarlama stratejilerinin oluşturulması.. Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektörü'nde pazarlama etkinliklerinin değerlendi rilmesidir. Türkiye'de Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektörü'nde yer alan işletmelere yönelik yapılan bu araştırma ile uluslararası pazarlara yönelik stratejik ihracat pazarlama planlamasına işletme yöneticilerinin yaklaşımları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada verilerin işlenmesinde, SPSS ( Statistical Programming for Social Scientist ) programı kullanılmış, veriler arasındaki ilişkilendirmede parametrik olmayan testlerden Ki-Kare analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the changes taking place in the international competition and in environmental conditions are affecting Frozen Fruit&Vegetables sector as well as they do other sectors. In the future, big handicaps and difficulties are estimated for Frozen Fruit&Vegetables sectors that will be caught unprepared for the conditions of international competition and market. Therefore, in terms of maintaining their continuity, it is crucial for Frozen Fruit&Vegetables sectors to make strategical export marketing plans by evaluating all developments and possibilities in international market. In this research, the stages of strategical export marketing planning related to international markets have been applied to Frozen Fruit&Vegetables sector. These stages are;. The determination of Frozen Fruit&Vegetables sector's task and the evaluation of current situation and the environment. The determination of marketing goals and the formation of marketing strategies in Frozen Fruit&Vegetables sector. The evaluation of marketing activities in Frozen Fruit&Vegetables sector By means of this research focusing on the companies involved in Frozen Fruit&Vegetables sector in Turkey, the opinions of company directors towards the strategical export market plannings with regard to international markets have also been revealed. In this research, SPSS ( Statistical Programming for Social Scientist) program has been used to process the data obtained and Ki-square analysis, which is among non-parametrical teste, has been applied in relating the data. in