Verimliliğin konjonktürel dalgalanmalar üzerine etkisinin analizi
An Analysis of the effect of productivity changes on business cycle
- Tez No: 117282
- Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
DOKTORA TEZ OZU VERİMLİLİĞİN KONJONKTÜREL DALGALANMALAR ÜZERİNE ETKİSİNİN ANALİZİ Levent Erdoğan İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2002 Danışman: Prof. Dr. C. Necat Berberoğlu Verimlilik ülkelerin ve toplumların ekonomik refah düzeylerini belirlemekte önemli bir rol oynar. Bir çok iktisatçı verimlilik ve konjonktür arasında eş yönlü bir ilşki olduğunu varsayar. Bu nedenle, bu çalışmada öncelikle emek ve toplam faktör verimliliği ayrıntılı olarak ele alınmıştır ve aynı zamanda verimliliğin devrevi hareketi, nelerin belirlediği ve ekonomik faaliyetlerle ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Verimlilik ve konjonktürel dalgalanmalar arasındaki ilişki, ekonomik dalgalanmaların tek nedeni olarak teknoloji şoklarım ele alan Reel Konjonktür Teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada eşbütünleşik VAR (VECM) yaklaşımı kullanılarak teknoloji şoklarının konjonktürel dalgalanmalarla uyumlu hareket ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen ekonometrik sonuçlar çıktıdaki bir şokun, konjonktürel dalgalanmaların en baskın unsuru olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Productivity plays crucial role in determining economic welfare of nations and societies. Most of economists assumes that there is a comovement between productivity and business cycle. For this reason, in this study it is firstly tried to explain broad overview of labor and total factor productivity concepts and also provide cyclical behavior of productivity, its determinants and its relationship with economic activity. In order to find out the relationship between productivity and business cycle, it is examined the hypothesis of Real Business Cycle (RBC) that assumes productivity shocks is the only basic source of economic fluctuations. In this study, the effects of technology shocks on business cycles are examined employing Cointegrated VAR (VECM) methodology. Econometric results seem to support that a shock to output is the dominant source of business cycle fluctuations.