1980 sonrası iç borçlanmanın Türkiye ekonomisine etkileri
Economic effects of domestic borrowings after 1980 in Turkey
- Tez No: 117283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA EŞKİNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ 1980 SONRASI İÇ BORÇLANMANIN TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİLERİ Gökhan SÜMER İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Doç. Dr. Rana EŞKİNAT Toplum ihtiyaçları her geçen gün daha da artmaktadır. Bu da devlet harcamalarını artmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında, harcamaların finasmanında ise güçlükler doğmaktadır. Devlet hartcamalarının temel finans kaynağını vergiler oluşturmaktadır, fakat devlet harcamalarını karşılmakta vergi gelirleri yetersiz kalmaktadır ve bütçe açığı meydana gelmektedir. Bu problemi çözmek için devlet birçok çıkış yolu aramaktadır. Bu çözüm yollarıdan birisi de iç borçlanmadır. Günümüzde iç borçlanma birçok devlet tarafından sıkça kullanılmaktadır. Türkiye' de bütçe açıklarının finansmanında iç borçlanma yoluna 1980 sonrasında sıkça başvurulmuştur. Türkiye' de iç borçların yapısının kısa vadeli ve yüksek faiz oranlı olduğu görülmektedir. Bu kompozisyonun sonucu olarak iç borçlanmanın ekonomik ve sosyal olarak zararlı sonuçları görülmektedir. Özellikle iç borçlanmanın, üretim, tüketim, enflasyon oranı, faiz oranı ve gelir dağılımı üzerine yıkıcı etkileri oluşmuştur. Bu çalışmada iç borçların etkilerini ve Türkiye' deki iç borçların yapısını incelenmiştir. Ayrıca Türkiye' nin ve diğer ülkelerin iç borçlarının karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. 1980 sonrası Türkiye' nin iç borçlarının ekonomik ve sosyal etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ıu ABSTRACT ECONOMIC EFFECTS OF DOMESTIC BORROWINGS AFTER 1980 IN TURKEY Gökhan SÜMER Department of Economics Anatolia University, Institue of Social Sciences, September 2002 Consultant: Doç. Dr. Rana EŞKİNAT Public needs is increasing rapidly day by day. This causes increase in goverment expenditure. Beside this finacing the expenditures has difficulties. The main finance source of goverment expenditures is taxes. Tax incomes can't cover goverment expenditures so that budget deficit is seen. In order to solve this problem goverment looks for lots of existing ways. One of the solution way is domestic borrowings. Now a days domestic borrowing is often used by many goverment. After 1980 domestic borrowing has essentially been used to finance budget deficit in Turkey. Domestic borrowing has essentially been used to finance the budget deficit. In Turkey high interest rates and short term domestic borrowing is seen. As a result of this composition domesttic borrowing has many economical and social harmfull effects. Domestic borrowing has demages esspecially on production, consuming, inflation rate, interest rate and distribution of national income. In this study we examined the effects of domestic borrowing and we analyzed structure of domestic borrowing in Turkey. Also we compared domestic borrowing in Turkey with other countries. We analyzed the social and economical effects of domestic borrowing in Turkey after 1980.