Camel Derecelendirme Sistemine göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen ve devredilmeyen bankaların karşılaştırmalı analizi
According to Camel Rating System, comparative analysis of overtaken and unovertaken banks to the deposit insurance fund
  1. Tez No: 117284
  2. Yazar: ERSAN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ CAMEL Derecelendirme Sistemi'ne Göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na Devredilen ve Devredilmeyen Bankalarının Karşılaştırmalı Analizi Ersan ERSOY İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2002 Danışman : Prof. Dr. Nurhan AYDIN Türkiye'de son yıllarda çok sayıda banka Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmiştir. Bu bankaların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesi, finansal sistemde geçici dalgalanmalar yarattığı gibi, krizlerin yaşanmasına ve derinleşmesine de neden olmuştur. Bankacılık sisteminin güçlü ve istikrarlı bir yapıya kavuşabilmesi, etkin bir risk yönetimi ile bankacılıkta gözetim ve denetimi gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen özel sermayeli ticaret bankalarının; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmeden ve yaşanan krizlerden önce nasıl bir finansal yapıya sahip oldukları, performansları ve risklilik düzeyleri tespit edilmeye çalışılmış ve bu bankalar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmeyen özel sermayeli ticaret bankaları ile karşılaştırılmıştır. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen özel sermayeli ticaret bankalarının inceleme dönemi içinde (1997-2001), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmeden ve yaşanan krizlerden önce, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmeyen özel sermayeli ticaret bankalarına göre genel olarak kötü bir performans gösterdikleri, finansal yapılarında çok ciddi problemlerin olduğu ve yüksek risk taşıdıkları tespit edilmiştir. Özellikle likidite riskinin daha yüksek olduğu ve bu riski absorbe edebilecek yeterli özkaynağa sahip olmadıkları ortaya konulmuştur. Ayrıca risk yönetimi ve yapılan gözetim ve denetim faaliyetlerinin yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TMSF (The Deposit Insurance Fund) have taken over many banks in Turkey in the last few years. Taking over of these banks to TMSF has created transient vibriation in financial system, which has caused crisis and its deepening. To obtain a strong and stable structure of banking system requires efficient risk management with regular supervision in banking. In this study, it is tried to determine and indicate risk level, performance and financial structure of overturned private commercial banks to TMSF before they are turned over to TMSF and before existed crisis. And they have been compared with private commercial banks not turned over to TMSF. Between 1997-2001 assessment, and evaluation period of private commercial banks turned over to TMSF and before over turning to TMSF and existed crisis in comparison with private commercial banks which have not been turned over to TMSF have generally shown a bad performance, serious problem in their financial structure and carried a high risk. Especially, it has been determined that they have had high liquidity risk and they have not had sufficient equity capital to absorb this risk. In addition, it is concluded that risk management and carried out supervisory activity have not been sufficient.