Marmara depremi ve konut kooperatiflerine etkileri
Marmara eartquake and effects of the built cooperatives
- Tez No: 117290
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MARMARA DEPREMİ VE KONUT KOOPERATİFLERİNE ETKİLERİ Dilek ERSOY İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat-2002 Danışman: Prof.Dr.Rıdvan KARALAR Konut kooperatiflerinin insanların ev sahibi olabilmelerindeki gayretleri ve konut üretiminde önemli bir rol oynadıkları göz ardı edilemez. Bu bağlamda öncelikle bu araştırmada Konut Kooperatifleri genel hatlarıyla ele alınmıştır. Daha sonra Türkiye'deki yapı biçimleri, konut üretim biçimleri incelenmiştir. 17 Ağustos Marmara Depremi, deprem kavramının genel özellikleri, deprem sonrası oluşan yapılardaki denetimsizlik, baştan savmacılık gerçeği vurgulanmaya çalışılmıştır. Deprem sonrası doğan barınma sıkıntısı Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 'nın bu konudaki çalışmaları açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak, İzmit, Gölcük, Değirmendere, Karamürsel bölgelerinde yapılan anket çalışması ile kooperatiflerin etkilenme nedenleri ve içinde bulundukları durum ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The undeniable fact that the efforts of the cooperatives related to make people home owners and the roles of the cooperatives concerning the construction of the buildings. At this point built cooperatives have being generally examined in this research. Then types of construction and build production in Turkey has examined 17 August Marmara eartquake, general characteristics of eartquake concept, buildings which were constructed after the eartquake are out of control, fact of careless have emphasis. Inhabit crisis after the eartquake have examined to explain about efforts by Ministry of Public Works and Settlement. Finally in İzmit Gölcük, Değirmendere, Karamürsel region with questionnaire has try to achived effect reasons and situation cooperatives.