Türkiye'de seçim öncesi ve seçim sonrası ekonomik göstergelerin karşılaştırılmasında istatistiksel bir yaklaşım
An Statistical approach in comparing the economic indicators before and after elections in Turkey
  1. Tez No: 117291
  2. Yazar: BÜLENT BATMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE SEÇİM ÖNCESİ VE SEÇİM SONRASI EKONOMİK GÖSTERGELERİN KARŞILAŞTIRILMASINDA İSTATİSTİKSEL BİR YAKLAŞIM Bülent BATMAZ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman: Prof. Dr. Ahmet ÖZMEN Demokratik tüm toplumlarda siyasi yapı ile uygulanan ekonomik programlar arasında ilişki söz konusudur. Türkiye'de çok partili siyasal rejime geçiş ile birlikte, seçim dönemleri uygulanan popülist ekonomi politikalarının, ekonomi üzerinde etkileri olduğu iddia edilmektedir. Türkiye'de seçimlerin ekonomi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla, seçim öncesi ve seçim sonrası ekonomik göstergelerin karşılaştırılmasında çok değişkenli değişke çözümlemesi ortak varyanslı olmaları varsayımları ve hipotez testi yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada; Türkiye'de seçim öncesi ve seçim sonrası ekonomik göstergelerin karşılaştırılmasında, çok değişkenli çözümleme yaklaşımlarından iki evrene ilişkin hipotezlerin testinde kullanılan, Hotelling T2 tekniği ve varsayımları anlatılmıştır, iki evren ortalama vektörlerin karşılaştırılmasına ilişkin olarak, varyans-kovaryans matrislerinin eşit olması durumunda çok değişkenli değişke çözümlemesi test tekniği yaklaşımına, varyans-kovaryans matrislerinin farklı olması durumunda Behrens-Fischer problemleri olarak ele alınarak Hotelling T2 test tekniğine yer verilmiştir. Seçim ve ekonomi ilişkisinin teorik boyutu açıklanmış ve Türkiye'de seçim ve ekonomi arasındaki ilişki istatistiksel olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'de seçim dönemleri, uygulanan 'seçim ekonomisinin' makro ekonomik denge üzerindeki etkilerinin belirlenmesine ilişkin, 1987-2000 tarihleri arasıda yapılan genel seçimler ve yerel seçimler ile seçim dönemleri olarak birlikte ele alınarak, seçim öncesi ve seçim sonrası belirli ekonomik göstergeler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In every democratic society, there is a close relation between its economic programs and its political structure. It's climed that as Turkey moved to a political structure with multiple political parties, populist economic programs that applied by political parties during elections had various effect on Turkish economy. To asses the magnitute of effects of elections on Turkish economy, multivariate analysis of variance assumption and hypothesis testing were applied to compare economic indicators before and after elections. In comparing the economic indicators before and after elections in Turkey, a multivariate analysis of variance model that is used in testing hypotesis related to two populations, Hotelling T2 tecnique and its propositions were explanied. In comparing mean vectors of two populations, in case the variance- covariance matrices were equal, test-technique approach was used. When variance- covariance matrices different Behrens-Fischer approach was applied. Technical background of the relation between elections and economy was explanied and the relation betwen elections and economy in Turkey was analyzed utilizing advanced statistical models. Data related to 1987- 2000 elections was used to compare various economic indicators before and after elections to analyze the effect of“election economies”on Turkey's macro economy.