Sagar pişirim tekniği
Saggar firing technique
  1. Tez No: 117289
  2. Yazar: HASAN BAŞKIRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SAĞAR PİŞİRİM TEKNİĞİ Hasan BAŞKIRKAN Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman : Yard. Doç. Soner GENÇ İnsanoğlunun varoluşundan bugüne kadar seramik birçok alanda önemli bir rol oynamıştır. Toprak ve sudan oluşan karışım ancak pişirildiğinde seramik olabilmektedir. Fırınların icadına kadar insanoğlu çamurdan şekillendirdiği formları, direkt yanıcı maddelerle birlikte pişirmiştir. Fakat bu pişirim yöntemi seramiklere zarar vermiştir. Çin'de Sui ve Tang döneminde hükümdar sülaleleri için üretilen bisküvi pişirimi yapılmış porselen ürünlerin, fırında pişirimleri için ilk kez sağar (kapalı seramik kutu) kullanımı önemli bir buluş olarak ortaya çıkmıştır. Kullanılan sağar kutuları sayesinde seramik yüzeyler tozdan, ateşten, alevden, dumandan korunmuş ve bu sayede yüksek kalitede seladonlar üretmek mümkün olmuştur. Sanatsal anlamda ise sağar, kapalı kutular içerisinde, seramiği direkt yama maddelerle, ateş, alev ve dumanla karşı karşıya getirerek yapılan bir redüksiyonlu pişirim tekniğidir. Pişirim esnasında, sır kullanmadan değişik varyasyonlarda renk efektleri yakalanabilmektedir. Sonuç, önceden kestirilemeyen sürprizlerle doludur. Bu araştırmanın birinci bölümünde, sağar pişirim tekniğinin tanımı, tarihsel gelişimi ve sağar pişirim tekniğini kullanarak çalışan seramik sanatçıları yer almıştır. İkinci bölümde, sağar pişirim tekniğinde kullanılan yöntemler, pişirimde kullanılacak formların hazırlanması, formlara uygun seramik kutuların üretilmesi, sağar pişiriminde kullanılan yardıma malzemeler, sağar pişiriminde kullanılan fırınlar ve pişirim yöntemi araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise, yapılan seramik formlara sağar pişirim tekniği uygulanarak araştırma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Ceramic has taken an important role in many fields since the humanbeing was created. The mixture of water and earth can only become ceramic, when fired. Until lhe kilns were investigated, humanbeing used to fire the forms that he built using clay, directly with flamable materials. But this firing method was harmful for the ceramics. Saggar (clay box) was used for the first time, for the second firing of the bisquit fired porcelain wares produced during the Sui and Tang Dinesties in China for the Empire Family. By means of these saggar boxes, ceramic surfaces were protected from the flame, dust, fire and smoke. In this was high qualified celadon wares have been possible to be produced. Concerning artistic meaning, saggar refers a reduction firing technique, that's carried out in close boxes, directly reacting ceramic with flamable materials, fire, smoke. During the process of firing, variable colour effects can be obtained without the use of glaze. In the first chapter of this research, the explanation and the history of saggar firing, the ceramic artists using the technique of saggar firing take place. The second chapter consists of the methods used in the saggar firing technique, preparing the forms to be used during the firing, producing ceramic boxes suitable for the prepared forms, supplementary elements, firing techniques and kilns. In the third chapter, the research had been completed by applying the saggar firing with he prepared ceramic forms. t.c yükseköğretim dokümantasyon