Dinamik programlama ile stok planlaması ve ileri doğru tablosal çözüm yolu kullanılarak bir uygulama denemesi
Dynamic programming in stock planning and an application essay with using forward table solution way
- Tez No: 117293
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN DURUCASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU DİNAMİK PROGRAMLAMA İLE STOK PLANLAMASI VE İLERİ DOĞRU- TABLOSAL ÇÖZÜM YOLU KULLANILARAK BİR UYGULAMA DENEMESİ ŞENAY LEZKİ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Doç.Dr. Hasan DURUCASU Stoklar, birçok işletme için önemli bir maliyet kalemidir. Buna bağlı olarak işletmeler için stok planlama konusunun önemi de artmaktadır. Stok planlama, bilimsel bir temele dayanılarak gerçekleştirildiğinde daha güvenilir sonuçlar elde edilecektir. Stok planlamasında kullanılan sayısal karar verme tekniklerinden biri de çeşitli işletme problemlerinin çözümünde kullanılan dinamik programlama tekniğidir. Bu teknikte problem birbiri ile ilişkili aşamalara ayrılır. Aşamalar sıra ile çözümlenirken, her aşama sonucu bir sonraki aşamanın çözümünde kullanılır. İşlemler bu şekilde sürdürülür ve son aşama çözümü ile bütün aşamaları kapsayan bir sonuç elde edilir. Bu çalışmanın birinci bölümünde stok ve stok yönetimine ilişkin bilgiler verilmiş, ikinci bölümde dinamik programlama tekniği tanıtılarak, stok planlamada dinamik programlamanın ne şekilde kullanılabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise stok planlamada dinamik programlamaya ilişkin bir uygulama örneği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT DYNAMIC PROGRAMMING IN STOCK PLANNING AND AN APPLICATION ESSAY WITH USING FORWARD TABLE SOLUTION WAY For many companies stocks are an important cost item. For this reason, stock planning is made with a scientific base gives us more reliable results. One of the quantitative techniques for decision making is dynamic prograrnming technique which is used to solve various company problems. In this technique, the problem is divided into interrelated stages. When the stages is solved with a sequence form, each stage result is used in the next stage's solving. Process is continued with this type and the final stage's solution gives us a result that contains all of the stages. In the first section of this study, information about stock and stock control has been given. In the second section dynamic programming technique has been presented and how the dynamic programming is used on the stock planning problems has been tried to be explained. In the last section, an application example which is related to dynamic programming in stock planning has been presented.