Batı makine sanayiinde çok aşamalı üretim stok planlaması
The planning of production stock on WMI
  1. Tez No: 72842
  2. Yazar: MEHMET AKSARAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AHMET AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Günümüzde mal ve hizmet üretimi bir ülkenin gelişmişliği ve rekabet gücünün önemli bir simgesi durumundadır. Ürettiği malı dünya pazarlarında satabilmek için kaliteli mal ve hizmet üretmek üretim kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasıyla mümkündür. Gereksiz stoklar verimliliği amaçlayan işletmeler için maliyeti attıran bir unsudur. İşletmeler için üretim - stok planlaması talepleri karşılayabilmenin ve minimum maliyeti sağlamanın bir yoludur. Bu çalışmada dinamik yapı gösteren üretim - stok planlaması üzerinde durulmuştur. İlk bölümde üretim ile ilgili kavramların ardından, ikinci bölümde stok kavramı açıklanmış, üçüncü bölümde uygulama çalışmasının temelini teşkil eden dinamik programlama yaklaşımı anlatılmış ve son bölümde Batı Makine Sanayiinde çok aşamalı üretim stok planlaması yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, production of goods and service is an important indicator of a country's development and competitiveness. A company which wants to sell its products in world market has to use production resources effectively. Unnecessary stock holding increases costs and it is not good for a company which dedicated itself to effectiveness and profit. Production stock planning is a way that helps the company to meet its demands and to have minimum costs. This study is about production stock planning which has a dynamic structure. In first section, terms about production and in second section the concept of stock are introduced. In third section dynamic programming approach which forms the basis of practice study is explained. In the last section multi-stage dynamic production stock planning which performed in West Machine Company is presented.