Türkiye'nin KİT'lerinde işgören eğitimi ile Türkmenistan'daki uygulamaların Seydişehir Petrol Arıtma Sanayii İşletmesinin örneği üzerine değerlemesi
Evaluation on example Seydisehir Oil Refinery Industry Company application in Turkmenistan with employer educations in state economic enterprise of Turkey
  1. Tez No: 117292
  2. Yazar: KASIM NARBAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAL CEM AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZÜ TÜRKİYE'NİN KİT'LERİNDE İŞGÖREN EĞİTİMİ İLE TÜRKMENİSTAN'DAKİ UYGULAMALARIN SEYDİŞEHİR PETROL ARITMA SANAYİ İŞLETMESİ'NİN ÖRNEĞİ ÜZERİNDE DEĞERLEMESİ VE ÖNERİLER Kasım NARBAYEV Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof. Dr. İnal Cem AŞKUN Yaptığımız çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde her iki ülke için genel olarak geçerli olabilecek çeşitli tanımlara yer verilmiştir. Bu yüzden tekrarın önlenmesi açısından Türkmenistan uygulama larıyla ilgili kısımlarda bu tanımlara tekrar değinilmemiştir. İkinci bölümde Türkiye'nin Sanayi İşletmelerinde işgören eğitim ihtiyaçlarının nasıl tespit edildiği, eğitim çalışmaların ne gibi ilkeler çerçevesinde ve nasıl yürütüldüğü, eğitim çalışmaların ne amaçla yapıldığı ve sağlanan yararların ne olduğu ve en son olarak da yapılan eğitim çalışmaların nasıl değerlendiği açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'de yapılan işgören eğitim uygulamalarına iki açıdan bakılmaktadır. Bunlar: Hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim olarak. Çalışmamızı daha çok hizmet içi eğitim ilgilendirdiği için, bu uygulamaya daha çok ağırlık verilmiştir. Başka bir deyişle hizmet içi eğitim işbaşında ve işdışında olarak ele alınmaktadır. Kullanılan yöntemler, eğitim programları, üstün yanları ve karşılanabilecek sorunlar. Dördüncü bölümde planlı dönem öncesi ve planlı dönemde Türkiye'de yapılan işgören eğitimi uygulamaları ele alınmaktadır ve bu alanda destek veren kuruluşlar açıklanmaktadır. Beşinci bölümde Türkmenistan Cumhuriyeti hakkında verilen bilgilerin ardından; bu ülkede Sovyetler Birliği zamanında ve bağımsızlık süresince işgören eğitimi uygulamalarında yapılan gelişmeler, kullanılan araç ve yöntemler, bazı sanayi işletmelerin uyguladığı çalışma şekilleri açıklanmaktadır. Çalışmamızın altıncı bölümünde Türkmenistan'daki Seydişehir Petrol Arıtma Sanayi İşletmesi'nin kısa tanıtımı yapıldıktan sonra bu işletmede uygulanan işgören eğitim çalışmaları incelemeye alınmıştır ve en son olarak da yedinci bölümde yap tığımız çalışma ve incelemelere dayanarak SNPZ'de işgören eğitimi uygulamaların daha iyi yapılabilmesi için tarafımızca düşünülen öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Our study includes seven parts. In the first part, there are some descriptions which are beneficial for both countries. Therefore, in order to prevent the repetition, we didn't emphasize them while telling the applications of Türkmenistan. In the second part, we clarify how industrial managements decide on the necessity of stuff training, how education works and which kinds of priciples are used, the aim of education and the benefits of it and at the end how the studies of education are evaluated. In the third part, we examined the application of stuff lxaining in Turkey in two ways. These are; pre and during stuff education. As our study is interested in ducing stuff education. More we dwelled upon the application of this. In other words, the during stuff, education is emphasized on work and out work. The applied methods are education progrommes, up sides and the problems which can be faced. In the forth port, the applications of stuft training before planned term and during planned term are emphasized and the establishments which supported these are explained. In the fifth part, following the information about the Republic of Turkmenistan, the developmens and equipments and methods used and some methods which are applied by some industrial managements about applications of stuff training during the time of Soviet union and independence are explained. In the sixth part of our work, following the short information about Seydişehir Petrolium Refining Industry, the studies of stuff training which are applied in this industry are examined. In the seventh part, in order to provide a better education in SNPZ for stuff training, our suggestions depending on our studies and examinotions are given.