Minkārīzāde Yahyā and the Ottoman scholarly bureaucracy in the seventeenth century
Minkārīzāde Yahyā ve onyedinci yüzyıl Osmanlı ilmiyesi
  1. Tez No: 731580
  2. Yazar: ÖZGÜN DENİZ YOLDAŞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERİN TERZİOĞLU SEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu tez Minkārīzāde Yahyā'nın (1609–1678) yaşamını ve kariyerini, onyedinci yüzyılın daha geniş dini, idari, politik ve entelektüel gelişmeleri bağlamında incelemektedir. Bu çalışma, bir alim-bürokrat olarak Minkārīzāde'nin, on yedinci yüzyıl Osmanlı dini-hukuki dinamiklerinin kritik yönlerinin hem kurumsal hem de entelektüel düzeyde yeniden tanımlanmasında güçlü ve aktif bir katılım gösterdiğini iddia etmektedir. Bu çalışma, Minkārīzāde'nin bürokratik kariyerini ve ilmi faaliyetlerinin farklı yönlerini ele alan bir giriş ve dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü, tezin ana argümanlarını ortaya koyup ilgili literatürü analiz ederken; 2. Bölüm, Minkārīzāde'nin gençliği boyunca eğitim aldığı çeşitli alimlere ve onu Osmanlı ilmiyesinin en tepesine taşıyan gidişatın izini sürmek adına ilmi ve bürokratik kariyerine odaklanarak, hayatının şimdiye kadar ihmal edilmiş erken dönemlerini araştırmaktadır. Öte yandan 3. Bölüm, Minkārīzāde'nin ilmi çalışmalarına yoğunlaşarak, kendisinin 17. yüzyıl dini-hukuki tartışmalarına aktif katılımını irdelemektedir. 4. Bölüm, şeyhülislamlığına genel bir bakış sağladıktan ve uygulamada esas olarak kendisinin sorumlu olduğu bir dizi idari gelişmeyi inceledikten sonra, 1669'daki son fethinin ardından Girit'te uygulanan yeni arazi rejimini Minkārīzāde'nin fetvaları ışığı altında tartışmaktadır. Son olarak 5. Bölüm, imparatorluğun farklı yerlerinden çok sayıda alimin Minkārīzāde ile yakın bir ilişki kurup, makamının Minkārīzāde Āsitānesi olarak nitelenmesini sağlayan ilmi ve entelektüel himayesinden faydalandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the life and career of Minkārīzāde Yahyā (1609–1678) in the context of wider religious, administrative, political, and intellectual developments of the seventeenth century. It contends that Minkārīzāde actively involved in redefining critical aspects of Ottoman religio-legal dynamics on both institutional and intellectual levels as a scholar-bureaucrat. This study is composed of an introductory and four main chapters dealing with distinct aspects of Minkārīzāde's bureaucratic career and scholarly works. While the introductory chapter lays out the dissertation's main arguments and analyzes the relevant literature, Chapter 2 explores the hitherto neglected early stages of Minkārīzāde's life, the scholars who taught him during his youth, and his scholarly and bureaucratic career to trace the trajectory that advanced him to the highest level of the Ottoman learned hierarchy. Chapter 3, on the other hand, concentrates on Minkārīzāde's scholarly works and scrutinizes his active involvement in the religio-legal debates of the seventeenth century. Looking closely at Minkārīzāde's tenure in the office of chief jurist and examining a number of administrative developments he promoted, Chapter 4 discusses the new land regime applied in Crete after its final conquest in 1669 in light of his fatwas. Lastly, Chapter 5 demonstrates that a wide range of scholars from different corners of the empire established a close relationship with Minkārīzāde and benefitted from his scholarly and intellectual patronage, resulting in the recognition of his seat as the“Threshold of Minkārīzāde”(Minkārīzāde Āsitānesi).