Kömür maden sahalarında yenilenebilir enerji kullanımı ve karbon depolama olanaklarının incelenmesi
Investigation of renewable energy usage and carbon storage opportunities in coal mining sites
- Tez No: 856903
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Madencilik sektöründe elektrik enerjisine erişim sürecin devamlılığı için çok önemlidir. Sektörün, dünya ekolojisinde artan karbon salınımı ve buna bağlı küresel ısınma, iklim değişimi ile mücadelede katkıda bulabilmesi temiz teknolojilere yatırım ile mümkündür. Madencilik yapılan bölge potansiyeline göre; yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, jeolojik formasyonlar ve yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile karbon depolama çalışmaları en önemli konulardır. Bu tezde iki ayrı pilot kömür sahasında yenilenebilir enerji kullanımı ve karbon depolama potansiyelleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda her iki bölgenin de farklı türlerde yenilenebilir enerji ve karbon depolama potansiyeli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Access to electrical energy in the mining sector is very important for the continuity of the process. It is possible for the sector to contribute to the fight against increasing carbon emissions in the world ecology and related global warming and climate change, by investing in clean technologies. According to the potential of the mining region; The use of renewable energy sources, geological formations and afforestation studies and carbon storage studies are the most important issues. In this thesis, the use of renewable energy and carbon storage potentials in two separate pilot coal fields were investigated. As a result of the studies, it was concluded that both regions have different types of renewable energy and carbon storage potential.