Türkiye'de 1945-1950 Dönemi çok partili siyasal hayata geçiş ve din
In the period of 1945-1950, transition to multi party political system and religion in Turkey
  1. Tez No: 117983
  2. Yazar: DEMİRHAN FAHRİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
“Türkiye'de 1945-1950 Dönemi Çok Partili Siyasal Hayat Geçiş ve Din”adlı tezde, Türk siyasal yaşamı içerisinde bir etken olarak din unsurunun yeri ve önemi ele alınmaktadır. Tez altı bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm kavramsal açıklamaların yapıldığı, iktidarların din-siyaset ilişkisi bağlamında tipolojilerine yer verildiği, Batı ve İslam toplumlarında din-siyaset ilişkisi tarihinin incelendiği bölümdür. İkinci bölümde Türkiye tarihi açısından din siyaset ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır. Türkiye tarihi önce Osmanlı İmparatorluğu dönemi, sonrada Cumhuriyet'in tek partili dönemi olarak ayrı ayrı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, çok partili döneme geçişi sağlayan etkenler ve yeni dönemde tek partili dönemin, laiklik anlayışından uzaklaşması ele alınmaktadır. Geçiş döneminin genel karakteristiğine değinilirken, çok partili yaşama geçme yönünde baskılarını hissettiren siyasal, ekonomik, toplumsal etkenler incelenmektedir. Dördüncü bölümde, geçiş süreciyle beraber, iktidar partisi C.H.P.'nin pek çok alanda olduğu gibi, din politikasında da değişim geçirdiğine değinilmektedir. Bu bölümde C.H.P.'nin meşhur VII. Kurultay'ına yer verilmiş, din eğitimi konusunda yaşanan değişimler anlatılmıştır. Beşinci Bölüm muhalefet cephesinde yer alan partilerin din konusundaki yaklaşımlarına yer verilen kısımdır. Bu bölümde ağırlıklı olarak D.P. yer almaktadır. Muhalefet cephesinde yer alan irili ufaklı partilerin dine yaklaşımları, muhafazakar kesimle olan ilişkileri ve C.H.P.'den farkları yansıtılmaya çalışılmıştır. Altıncı Bölüm dini cemaat ve tarikatlara değinilen bölümdür. Bu tarikat ve cemaatların tarihi geçmişlerine değinilmiş, yapılarıyla ilgili açıklamalar yapılmış ve siyasal yaşamımızdaki etkinlikleri de alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis named“In The Period of 1945-1950, Transition to Multi Party Politicial System and Religion in Turkey”, the importance and place of the concept“religion”as a determinant in the Turkish politics is examined. Our thesis is composed of six sections. The first section is the one in which conceptual explanations are given, the ideas of the people in the position of power are explained in respect of the relationship between religion and politics in Western and Turkish communities are explored. In the second section, the relationship between religion and politics has been studied in respect of the Turkish history. The Turkish history is explored in two distinct parts; first of them is the period of the Ottoman Empire and then the single party period of Republic. In the third section, the factors that led to the period of transition to the multiplicity of parties and the movement of moving away from the understanding of laicism in the period of multiplicity of parties are overlooked. Touching upon the general characteristics of that period, political, economic and social factors whose pressure had been felt deeply on passing to the period of the multiplicity of the parties is examined. The fourth section discusses the alteration experienced by CHP, which had been the party in the power, in the policy of religion as it had been in many other areas and the transition process. This section also touches upon the well-known seventh congress of CHP and tells about the change in the education of religion. The fifth section is the one in which the ideas of the opposition parties about the education of religion are given. Most importantly, DP is involved in this period. The approaches of all small and important parties on the opposition to the religion, their relations with conservatives and their differences from CHP are tried to be displayed. Religious groups and ways are explored in the sixth section. The history of these religious groups and ways, what they compromise and their efficiency in our political life are all clarified. a&"J$> «2