Bir ideoloji olarak Murathan Mungan şiiri
Poetry of Murathan Mungan as an ideology
  1. Tez No: 117410
  2. Yazar: FIRAT CANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT HALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Murathan Mungan (d. 1955),“gündeliğin ayrıntılarındaki ideolojik muhteva”yı yapıtlarının ana temalarından biri olarak değerlendirir. Mungan'ın gelenekle kurduğu ilişkide, geniş zamanda geçerli olanı bulup işleme arzusu vardır.“Bugün”ün içinde yaşayan geçmişin değil,“geçmiş”in içinde görülen“bugün”ün izini sürer. Çünkü geçmişin içindeki bugün, şairin bugünü ile hesaplaşması için en uygun malzemedir. Mungan, insanlığın evrilme sürecinin temalarını işler ve okurunu kendisi ile yüzleştirmeye çalışır. Okurun kendisi ile yüzleşmesini sağlayan eleştirilerini, bazen doğrudan, bazen de sezilerek alımlanacak biçimde yapıtına serpiştirerek yapar. Mungan, siyasi, ekonomik ve toplumsal oluşumların bireye dayattığı rolleri ve bu rollerin bireyler tarafından üstlenilmesinin psikolojisini başarı ile işler. Bu nedenle, Murathan Mungan yazınının en temel konusu“kendisi olamamak”ile“kendisi olamamanın trajedisini yaşamak”arasında kalan geçiş sürecinin buhranıdır. Kendisi olamamak, bir“öteki”ne bağımlı olmak demektir ve bir“öteki”ne bağımlı olma eğilimi, bireyin kendisine yüklenen rolü kabullenmesini beraberinde getirecektir. Mungan poetikası, modernle gelenek arasında, geleneğe daha yakın çizgide yer alır. Ancak, yakın durulan yer neresi olursa olsun, Mungan yazınının en önemli“durum”u iki şey arasında kalan durumdur. Eşik, Çehov oyunlarında olduğu gibi, Murathan Mungan yazınında da çok önemlidir. anahtar sözcükler: şiir, ideoloji, cinsellik, gelenek, kendi 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Poetry of Murathan Mungan as an Ideology Murathan Mungan (b. 1955), interprets“the ideological context of daily details”as one of the main themes of his literary works. There is an attempt of finding and manipulating what is always valid in the relationship he built with the Tradition. He pursues not the“past”in today, but the“today”in the past, because, the“today”in the past is the most convenient material for him to settle with his past. Mungan deals with the themes relating to Human Evolution and tries to make his readers confront themselves. He makes his readers confront themselves through criticisms which are direct at times and subtle at others. Mungan successfully deals with the issues concerning the imposition of political, economic and social formations to individuals and the psychology concerning how individuals absorb these. That is why the main topic of Mungan's works is the crisis of the transition period between“not being able to be oneself”and“encountering the tragedy of not being able to”. Not being able to be oneself means dependence on an“other”and this will cause the individual to accept the role that has been imposed on oneself. The poetics of Mungan stands between the modern and the traditional, but closer to the traditional. But, beyond its“definite”status, the most important status for Mungan's works is the status between two states of being. The threshold is very important in Mungan's works, as it is in Chekhov's. keywords: poem, ideology, sex, tradition, self IV