İkinci yeni şiirinde kadın
Women in the ikinci yeni poetry
- Tez No: 340365
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH ANDI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 723
Özet
Bu çalışma İkinci Yeni şiirinde yer alan kadın kavramı üzerine yapılmıştır. Çalışmamızda İkinci Yeni şairlerinden; Cemal Süreya, Ece Ayhan, Edip Cansever, İlhan Berk, Sezai Karakoç ve Turgut Uyar?ın şiirlerine yer verilmiştir. Çalışmamızın amacı, bu şiirlerdeki kadınlar aracılığıyla, İkinci Yeni şiirinin kadın kavramı karşısındaki bakış açısını ortaya koymaktır.Giriş hariç üç bölümden olan çalışmanın birinci bölümünde İkinci Yeni şiirinin, Türk şiiri içindeki ayrıcalıklı ve özel konumuna yer verilecektir. Bu bölümde İkinci Yeni?nin oluşumu ve temsilcileri ile şiir anlayışları, ikinci bölümünde kadın kavramı, çeşitli kimlikler doğrultusunda ele alınarak; kadının zaman, mekân ve nesne (eşya) kavramları ile ilişkisi, üçüncü bölümünde de kadın kimliklerinin, imge kavramı ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada sadece İkinci Yeni şairlerinin şiirlerinden değil, denemelerinden ve farklı alanlara ait kitaplardan da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been done on İkinci Yeni?s women characters by Cemal Süreya, Ece Ayhan, Edip Cansever, İlhan Berk, Sezai Karakoç and Turgut Uyar?s poetry. The aim of this study to define point of view on women concept by means of İkinci Yeni poetry?s characters.In the first chapter of this study which is composed of three chapters except introduction, İkinci Yeni poetry?s special and privileged position included in the Turkish poetry, formation and representatives ara given in this chapter. In the second chapter women's identities and the relation of women with time, place and the objects concepts, in the third chapter the relation of women with image concept have been evaluated. Not only the poetry also essays of İkinci Yeni?s poets, and books concerning different sciences have beeen benefited in this study.