The Effect of training and development oppottunities and physical workplace conditions on job satisfaction an application in telecommunication sector
Eğitim ve gelişme olanakları ve fiziksel çalışma koşullarının iş memnuniyeti üzerindeki etkisi telekomünikasyon sektöründe bir uygulama
- Tez No: 117441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI KÜÇÜKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı; 'eğitim ve gelişme olanakları' ve 'fiziksel çalışma koşulları'nın Türkiye'de, İletişim sektöründe çalışanların iş memnuniyeti üzerine etkisini araştırmaktır. Bu çalışma aynı zamanda çalışanların en çok önem verdikleri iş memnuniyeti faktörlerini ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanında, özel sektörde ve kamu sektöründe çalışanların iş memnuniyetleri arasında bir karşılaştırma yapmakta ve Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe çalışanların genel olarak iş memnuniyetini ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırma; iş memnuniyetini etkileyen faktörler gözönüne alınarak hazırlanmış olan bir anket yardımıyla yapılmıştır. Sözkonusu faktörler; eğitim ve gelişme olanakları, fiziksel çalışma koşullan, işin kendisi, yönetim, şirket ve yönetim politikaları, sosyal aktiviteler, maaş ve ödüller, iletişim ve çalışma arkadaşları 'dır. Araştırmada yararlanılmış olan çalışanlar, uygunlukları göz önüne alınarak altı adet özel sektör firmasından ve Türk Telekom' dan seçilmiştir. Bu özel sektör firmaları Türkiye'de bulunan en büyük telekomünikasyon firmalarıdır. Türk Telekom ise Türkiye'de iletişim sektöründe bulunan tek kamu fimasıdır. İş memnuniyetini hesaplarken, çalışanların işyerlerinin durumlarından dolayı oluşabilecek hataları engellemek amacıyla kamu sektöründen ve özel sektörden eşit sayıda çalışan seçilmiştir. Araştırmanın sonunda; Türkiye'de, telekomünikasyon sektöründe çalışanların genel olarak işlerinden memnun oldukları bulunmuştur. Her ne kadar özel sektör çalışanlarının kamu sektörü çalışanlarına göre iş memnuniyeti oranı yüksek çıkmış olsa da bu iki sektör arasında kayda değer bir fark bulunamamıştır. Bunun yanında, 'eğitim ve gelişim olanakları'nın ve 'fiziksel çalışma koşulları'nın, çalışanların iş memnuniyeti üzerinde önemli derecede etkisi olduğu görülmüştür. Bütün bunlara ek olarak Türkiye'deIV iletişim sektöründe çalışanlar için en önemli iş memnuniyeti faktörünün 'maaş ve ödüller', en önemsiz iş memnuniyeti faktörünün ise 'sosyal aktiviteler' olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to find out the effects of 'training and development opportunities' and 'physical workplace conditions' on the job satisfaction level of the employees working in telecommunication sector in Turkey. This study also investigates the factors of job satisfaction, to which employees attach the most importance. Besides it makes a comparison of the job satisfaction of private and public sector employees and finds out the overall job satisfaction of the employees working in telecommunication sector in Turkey. This research is conducted with the help of a questionnaire, which is prepared by considering the several factors of job satisfaction. These factors are; training and development opportunities, physical workplace conditions, work itself, management, company and administrative policies, social activities, salary and rewards, communication, and co-workers. The population of the study is selected by convenience sampling from six private sector companies and Turk Telekom. These private sector companies are the biggest telecommunication companies and Turk Telecom is the only public sector company in telecommunication in Turkey. While calculating the job satisfaction, equal amount of employees are chosen from the public and private sector in order to compare each other and to avoid errors, which can occur according to the workplace position of the employees. At the end of the study, we have found out that employees, working in telecommunication sector, are generaly satisfied with their job in Turkey. Although private sector employees were more satisfied with their job, we could not find significant difference between the job satisfaction levels of private and public sector employees.Besides we have found out that 'training and development opportunities' and 'physical workplace conditions' have a big effect on the job satisfaction of the employees. In addition to these we have found out that the most important factor is 'salary and rewards', and the least important factor is 'social activities' for the employees working in telecommunication sector in Turkey.