Future of private pension funds in Turkey conjunction with Europe Union implementations
Avrupa Birliği uygulamaları çerçevesinde Türkiye'de özel emeklilik fonlarının geleceği
  1. Tez No: 117442
  2. Yazar: ULAŞ ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER DARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı ve İşletme Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Emeklilik sistemi, bugün tüm dünyada sosyal güvenliğin bir parçası haline gelmiştir. 8u rapor emekliliğin finansmanını üç başlık altında değerlendiriyor; mevcut emeklilik sistemleri hakkında genel bilgi ve değerlendirme, Avrupa özellikle İngiltere emeklilik uygulamalarının analizi ve Türkiye'de özel emekliliğe geçiş süreci. Yirminci yüzyılda yaşam beklentilerinin uzaması ve azalan emeklilik yaşlan bireyin emeklilik dönemindeki yaşam süresi oranını arttırdı. Bu demografik gelişmeler emeklilik sistemlerinin finansmanıyla ilgili önemli etkilere sahip ve fınansal kaynakları üzerinde baskı oluşturmaktadır. Avrupa Birliği, ortaklaşa karşılaştıkları yaşlanma probleminin üstesinden gelebilmek için emeklilik sistemlerinde reform hareketleri başlattılar. İlerleyen yıllarda gelişmiş ülkelerde yaşanan yaşlanma problemleri Türkiyede de yaşanmaya başlayacak ve bu mevcut sisteme ek yük getirecektir. Türkiye'nin Avrupa ülkelerine kıyasla demografik avantajı olmasına rağmen, Türkiye'de devlet tarafından yönetilen dağıtım sistemi çok ciddi fınansal zorluklarla karşılaşmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik sisteminin temel yapısı, sorunun nedenleri bulmak için analiz edilmiştir. Bireysel birikimlerin güçlü ve işveren tarafından sağlanan ek emekli maaşlarının önemli rol oynadığı İngiltere emeklilik sistemi, Türkiye gibi özel emeklilik sistemleri kurmaya çalışan diğer ülkelere örnek olabilir. Bu çalışmadaki amaç, Avrupa örneklerinden yola çıkarak gelecekteki Türk emeklilik sisteminin başarısını incelemektir. m
Özet (Çeviri)
Old-age pension schemes have become social institutions throughout the world. This report evaluates the funding structure of pension schemes in three topics; general information and evaluation of current pension systems analyse of * the pension system of Europe especially UK and the implementation process of private pensions in Turkey. Gains in life expectancy during the twentieth century have intersected with declining retirement ages to produce an increase in the proportion of an individual's life spent in retirement. These demographic developments have important consequences for funding of pension systems and puts pressure on a nation's financial resources. Member States have already launched a wide range of reforms with the aim of tackling the ageing problem, which they collectively face. In the upcoming years, Turkey will begin to have similar aging problems as of developed countries which will be an extra burden on the social security system. Although Turkey has a demographic advantage compared to EU countries, the publicly managed pay-as-you-go pension system in Turkey began to face serious financial difficulties. The main structure of social security system is analysed in order to find the depending reasons. The pension system of UK is examined where powerful contemporary role of individual savings and employer- provided supplementary pensions plays an important role that can offer some lessons to other countries wishing to set up funded pension schemes, like Turkey. The main effort in this study is to examine the future success of Turkish Pension system in conjunction with EU implementations.