Öğrenci seçme sınavı sonuçlarına göre müfredat laboratuar okullarının başarı durumlarının incelenmesi
The research of the case of success in cirriculum laboratory school according to the results of student selection examinations
  1. Tez No: 215428
  2. Yazar: ZEKİ TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Müfredat Laboratuar Okulları, çağdaş ve kaliteli bir eğitim için Türk EğitimSisteminin geliştirilmesinde liderlik yapacak, teknolojik gelişmelerin eğitimeyansıtıldığı, yeni eğitim-öğretim ve yönetim yaklaşımlarının uygulandığı okullardır.Bu çalışmanın amacı, Öğrenci Seçme Sınavlarından elde edilen verileredayanarak, Müfredat Laboratuar Okulları'nın (MLO) kendi aralarında ve diğer MLOolmayan okullarla başarı durumlarını karşılaştırmaktır.MLO okulu öğrencilerinin, Türkiye genelindeki tüm okulların toplamının,Anadolu Liselerinin, Anadolu Öğretmen Liselerinin, Genel Liselerin, Yabancı DilleEğitim Yapan Okulların (YDA) ayrı ayrı genel toplamları; MLO'larla aynı bölgedebulunan aynı sayıda ve aynı türde rasgele MLO olmayan okulların; 2001, 2002,2003, 2004 ÖSS sınavlarında aldıkları sayısal, sözel, eşit ağırlık puan ortalamaları;lisans ön lisans ve açık öğretim fakültelerini kazanan öğrenci sayıları; ÖSS'ninbelirlediği ve yıllara göre değişen baraj puan ve üzerlerini alan öğrenci sayıları buaraştırmada kullanılan verileri oluşturmaktadır.Araştırmada kullanılan veri toplama aracı ÖSYM tarafından hazırlananTürkiye çapında okul okul sınav verilerinin yayımlandığı 2001, 2002, 2003, 2004yıllarına ait ÖSS sonuçları kitaplarından elde edilen sayısal tablolardır.Araştırma için kullanılan sayısal veriler, Türkiye'de 7 coğrafi bölgedebulunan 17 tane Anadolu Lisesi, 9 tane Anadolu Öğretmen Lisesi, 35 tane GenelLise, 24 tane YDA olmak üzere toplam 85 MLO okulundan elde edilmiştir. BunlarMLO'lar içerisinde ÖSS sınavına katılan grupların tamamıdır. Ayrıca ikilikarşılaştırmalarda kullanılmak üzere MLO okullarının bulunduğu bölge, okul türü veöğrenci sayısı dikkate alınarak 85 okul rasgele seçilmiş ve verileri ilgili altproblemlerin çözümlenmesinde kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemleriIIIçözümlenirken, t-testi, Mann Whitney U- testi, Kruskal Wallis H-testi, uygulanmış;frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır:1) MLO okullarının 2002, 2003, 2004; sayısal, sözel, eşit ağırlık puanlarıbölgelere göre anlamlı farklılık göstermemiştir.2) MLO okulları ÖSS puanları ortalamaları kendi içinde değerlendirildiğindepuan ortalaması yüksekten alçağa doğru MLO Anadolu Liseleri, MLO AnadoluÖğretmen Lisesi, MLO YDA ve MLO Genel Lise gruplarıdır.3) MLO Okullarının ÖSS puanları ortalamaları 2003?2004 yıllarında anlamlıfarklılık göstermemiştir.4) MLO okullarının ÖSS puanları ortalamaları ile MLO olmayan okullarınÖSS puanları ortalamaları 2002, 2003, 2004 yıllarında farklılık göstermemiştir. MLOokulları ile MLO olmayan okulların ÖSS puan ortalamaları yaklaşık aynıdır.5) 2001, 2002, 2003 yılı ÖSS sonuçlarına göre önlisans bölümlerine yerleşenöğrencilerin dağılımı izlendiğinde MLO olmayan okulların mezunlarından önlisansbölümlerine yerleşen öğrenci sayısı MLO okulları mezunlarına göre daha yüksektir.6) 2001, 2002, 2003, 2004 ÖSS sonuçlarına göre lisans bölümlerine yerleşenöğrencilerin dağılımı incelendiğinde MLO Genel Toplamı, MLO YDA 'lar, MLOAnadolu Liseleri mezunlarından lisans düzeyinde üniversite kazananlarının yüzdesiMLO olmayan diğer okullara oranla daha yüksektir. Genel lise oranları yaklaşıkaynı, MLO olmayan Anadolu Öğretmen liselerinin ortalaması MLO AnadoluÖğretmen liselerinden daha yüksektir.7) 2001, 2002, 2003, 2004 ÖSS sonuçlarına göre Açık Öğretim Fakültelerineyerleşen öğrenci oranları incelendiğinde genelde MLO Anadolu Öğretmen Liseleridaha yüksektir. Diğer gruplar kendi türlerinde karşılaştırıldığında; MLOolmayanların yüzdeleri MLO okullarına oranla daha yüksektir.IV8) 2001, 2002, 2003, 2004 ÖSS sonuçları incelendiğinde ÖSYM'ninbelirlediği alt baraj değerlerini geçen öğrenci yüzdeleri incelendiğinde; MLOokullarının MLO olmayan okullara oranla daha fazla yüzdelik değere sahip olduklarıgörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Curriculum Laboratory Schools, where new approaches of education,teaching and management are applied, the technological improvements beingreflected in the education, are the schools thought to have a leading role in thedevelopment of the Turkish Education System.The purpose of this study is to compare the accomplishment of theCurriculum Laboratory Schools (CLS) among themselves and to those of non-CLSbased on the results of OSS (Student Selection Examinations).The data used in this research comprise: the number of the students in CLS?s,all the schools all over Turkey, sums of Anatolian High Schools, Anatolian InstructorHigh Schools, General State High Schools, High Schools in Foreign Languageseparately; 2001, 2002, 2003, 2004 ÖSS quantitative, verbal, and equally weightedpoint averages of the same number and type of schools chosen randomly among thenon-CLS?s positioned in the region CLS?s; the number of students entering pregraduate,graduate, and open university programs; and the number of the studentswith the average point and over changing by the years determined by the ÖSS.The means of data collection used in the research are the numerical tablesobtained from the ÖSS 2001, 2002, 2003, 2004 results books, which have theexamination data of schools all over Turkey, prepared by ÖSYM (Student Selectionand Placement Center).Numerical data for the research have been taken from a total of 85 CLS?s in 7geographical regions, of which 17 are Anatolian High Schools, 9 AnatolianInstructor High Schools, 35 General State High Schools, and 24 High Schools inForeign Language. These comprise all the CLS?s taking the ÖSS. Moreover, in orderVIto be used in the paired comparisons, regarding the region, the type of the school,and the number of the students, 85 CLS?s are chosen randomly and the data are usedin the analysis of related subordinate problems. During the analysis of thesubordinate problems of the research are applied the T-test, Mann Whitney U-test,and Kruskal Wallis H-test; the values of frequency, percentage, arithmetic mean,standard deviation are used.The findings of the research are as follows:1. 2002, 2003 and 2004 quantitative, verbal, and average weighted points ofCLS?s have not shown considerable differences with respect to regions.2. When the point averages of the CLS?s are evaluated within themselves theranking from high to low is CLS Anatolian, CLS Anatolian Instructor, CLS ForeignLanguage, and CLS General.3. ÖSS points averages of CLS?s have not shown a considerable difference inthe 2003-2004 years.4. ÖSS points averages of CLS?s and ÖSS points averages of non-CLS?s havenot shown difference in the 2003, 2004 and 2004. ÖSS points averages of CLS?s andÖSS points averages of non-CLS?s are approximately the same.5. When the distribution of the students placed in pre-graduate departments isexamined, it is seen that the number of the graduates of non-CLS?s placed in pregraduatedepartments is higher than that of CLS?s.6. When the distribution of the students placed in pre-graduate departments,regarding the results of 2001, 2002, 2003, 2004 ÖSS, is examined, the percentage oftotal CLS, CLS Foreign Language, and CLS Anatolian graduates entering a graduateprogram is higher than that of non-CLS?s. The ratio of General High Schools isapproximately the same, but the average of non-CLS Anatolian Instructor HighSchools is higher than that of CLS Anatolian Instructor.VII7. When the ratios of the students placed in Open University programs isexamined according to the results of 2001, 2002, 2003, and 2004 ÖSS, CLSAnatolian Instructor is usually higher. When other groups are compared to their owntypes, the percentages of non-CLS?s are higher than that of CLS?s.8. When the results of 2001, 2002, 2003, 2004 ÖSS and the studentsachieving average base points determined by ÖSYM are examined, it is seen thatCLS?s have a better percentage of value compared to non-CLS?s.