1938-1966 yılları arası Türk folklor tarihçesi
Between 1938 and 1966 years history of Turkish folklore
  1. Tez No: 117498
  2. Yazar: PINAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Türkiye'de folklor çalışmalarına yöneliş, Avrupa ile temasların arttığı 18. yüzyıl ortalarına rastlar. Bu dönemde aydınlar folklordan açıkça bahsetmezler. Folklor ürünlerinden eserlerinde üstü kapalı olarak faydalanırlar. 19.yüzyılda filizlenen folklor çalışmaları, 20.yüzyılda Türkçülük hareketlerine paralel olarak gelişme gösterir. Bu ilk dönem folklor çalışmaları, Cumhuriyet dönemindeki çalışmalara basamak olması açısından önemlidir. Cumhuriyet döneminde, milli devlet oluşumu çabalan ve inkılâpların sağlam temeller üzerine kurulması çalışmaları folklordan yararlanma gereğini doğurmuştur. Bu dönemde devlet folklor çalışmalarına el atmış ve folklor çalışmaları yaygınlaşacak hız kazanmıştır. 1938-1966 yıllan arasında pek çok kurum, kuruluş, dernek ve kişi folklor çalışmalarına katkıda bulunmuştur. Türkiyat Enstitüsü, TDK, Halkevleri ve Köy Enstitüleri, bu dönemde folklara dolaylı olarak katkıda bulunan kurumlardır. Aynı dönemde sözlü kültür araştırmaları DTCF Folklar Kürsüsü, Türk Halk Bilgisi Derneği, çeşitli folklor dergileri, Türk Halk Sanatlarını ve Ananelerini Tetkik Cemiyeti ve Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülmüştür. 1938-1966 yıllan arasında, Ankara Devlet Konservatuvarı ve TRT, Türk halk müziği ürünlerini derlemek ve bir repertuar oluşturmak amacıyla, yurdun çeşitli bölgelerine geziler düzenlemiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Halkevleri çatısı altında yürütülen halk oyunlan çalışmalan, 1950'lerden sonra çeşitli turizm ve folklor dernekleri ve öğrenci birlikleri tarafından geliştirilerek, devam ettirilmiştir. Türk Folklor Oyunları ve Estetik Danslar Kulübü, Türk Halk Oyunlarını Yayma ve Yaşatma Tesisi, BFÜK, ODTÜ Halkbilim Topluluğu, Yüksek Tahsil Gençliği Türk Folklor Enstitüsü Kurma Derneği bunların başlıcalarıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In Turkey, the studies of the folklore started in the middle of eighteenth century when the contact with Europe increased. In this centruy, intellectual people didn't talk about the folklore clearly. They used studies of the folklore in their studies unclearly. The studies of the folklore which appeared in nineteenth century, developed paralelly by the nationalizm of Turkish movements in twentyth century. The first period of time of the studies of the folklore are important because these studies are the first step of the the studies of the period of Turkish Republic. In the period of Turkish Republic, because of the efforts of the formatin of national state and revolution movements, it was felt the necessity of folklore. In this period, the goverment paid attontion to the studies of the folklore so the studies of the folklore were diffused immediatly. Between 1938 and 1966 years, a lot of societies, establishments and people helped the studies of folklore. In this period, Türkiyat Enstitüsü, TDK, Halkevleri and Köy Enstitüleri helped the studies of the folklore indiretly. At the same period, the researchesof the vowel culture were done by DTCF Folklor Kürsüsü, Türk Halk Bilgisi Derneği, a lot of folklore magazines, Türk Halk Sanatlarım ve Ananelerini Tetkik Cemiyeti and Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü. Between 1938 and 1966 years, the state Ankara Konservatuvan and TRT prepared a lot of expeditions in order to collect the sample of Turkish folk songs and to make Turkish folk songs repertory. In the first years of Turkish Republic, the studies of folk dance, which were done by Halkevleri, were investigated by a lot of different tourism and folklore societies and student associations. These are Türk Folkor Oyunları ve Estetik Dansları Kulübü, Türk Halk Oyunlarım Yayma ve Yaşatma Tesisi, BFÜK, ODTÜ Halkbilim Topluluğu, Yüksek Tahsil Gençliği Türk Folklor Enstitüsü Kurma Derneği.