Yetenek testlerinde çoktan seçmeli, kısa cevaplı ve doğru-yanlış testlerin madde ve test özelliklerinin karşılaştırılması
The Comparison of item and test features of multiple choice, short answered and true-false tests in aptitude tests
- Tez No: 117497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada sayısal yetenek testlerinde çoktan seçmeli, kısa cevaplı ve doğru-yanlış testler kullanmanın, madde türlerindeki farklılıklardan dolayı madde ve test istatistikleri üzerinde nasıl bir etki gösterdiği araştırılmıştır. Araştırma, 2001-2002 eğitim ve öğretim yılında Ankara Tuzluçayır Lisesi 1 ve 2. sınıfında okuyan 133 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Uygulamada kullanılan testler araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve doğru-yanlış testler, şans başarısı etkisi test yönergesi ve puanlama biçimi değiştirilerek azaltıldığında ne gibi sonuçlarla karşılaşılacağının görülmesi amacıyla iki form halinde hazırlanmıştır. Buna göre, ilk önce kısa cevaplı, sonra 0-1-2 puanlamalı gerekçeli doğru-yanlış testi, daha sonra çoktan seçmeli ve son olarak da 0-1 puanlamalı doğru-yanlış testi öğrencilere uygulanmıştır. Her bir testin uygulanması sonucunda araştırma için elde edilen verilerin analiz çalışmaları madde ve test istatistiklerinden madde ayıncıhk gücü indeksi, test güvenirliği ve test geçerliği üzerinde yürütülmüştür. Madde ayıncıhk gücü indeksleri, 0-1 puanlamalı doğru-yanlış testte en düşük değerleri almış ve diğer testler lehine yükselme göstermiştir. Buna karşın doğru- yanlış testlerde şans başarısı etkisi test yönergesi ve puanlama biçimi değiştirilerek azaltıldığında, madde ayıncıhk gücü indeksleri en yüksek değerine ulaşmış ve hatta çoktan seçmeli ve kısa cevaplı testin maddeleri ile aynı şekilde değişiklik göstermiştir. Aynca cevaplayıcılara seçenek verilmesi madde ayıncılık gücü indekslerini etkilememiştir. Test güvenirlik katsayılanna bakıldığında, 0-1 puanlamalı doğru-yanlış testin en düşük güvenirlik katsayısına sahip olduğu görülmüş ve bu test ile diğer testlerin güvenirlik katsayılan arasında manidar bir fark olduğu gözlenmiştir. Test yönergesi değiştirilen ve puanlama biçimi 0-1-2 olan doğru-yanlış testin güvenirliğinin çoktan seçmeli ve kısa cevaplı testten daha yüksek bir değer verdiği görülmüştür.Cevaplayıcılara seçenek verildiğinde ise test güvenirliğinde bir miktar düşüş gözlenmiştir. Bu durum cevaplayıcıların cevaplama davranışlarındaki değişiklikler ve şans başarısı etkisiyle açıklanabilir. Cevaplayıcılara seçenek verilmesi ya da doğruluğu sorulan bir önerme sunulmasının test geçerliğini etkilemediği gözlenmiştir. Hipotez testi sonuçlarına göre çoktan seçmeli, kısa cevaplı ve 0-1 puanlamalı doğru-yanlış testlerin geçerlikleri arasında fark olmadığı görülmüştür. Buna karşın test geçerliği, doğru- yanlış testlerde verilen önermenin doğruluğunun gerekçesi ile sorulması ve buna göre puanlanmasından olumlu yönde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this work; the effects of the usage of multiple choice, short answered, and true-false tests in numerical aptitude tests on item and test statistics resulting from the differences between item types are investigated. This research is conducted among 133 students that are attending the class 1 and class 2 of Ankara Tuzluçayır High School at 2001-2002 semester. The tests that are used in application had been developed by the researcher, and the true-false tests had been prepared as two forms in order to investigate the result of the reducing of the guessing factor effect by replacing the test instruction and the scoring manner. According to this, firstly the short answered test, then secondly the true-false test with the scoring of 0-1-2, thirdly the multiple-choice test and finally the true-false test with the scoring of 0-1 had been applied to the students. At the end of each application of the tests, the analysis of the data obtained for the research had been processed on the item discrimination indices, test reliability and test validity, among the item - test statistics. The item discrimination indices, had taken the lowest value in true-false test with the scoring of 0-1 and show a tendency to rise in the favor of other tests. On the other hand, in true-false tests, when guessing success effect is reduced by replacing the test instruction and scoring manner, the item discrimination indices reach to the highest value for items; and shows a difference in the same manner with the items of multiple choice tests and short answered tests. Besides, providing alternatives to respondents had no effect on item discrimination indices. Regarding to test reliability coefficients, it had been seen that the true-false test with the scoring of 0-1 has the lowest reliability coefficient, and a significant difference had been observed between the reliability coefficients of this test and other tests. The reliability of the true-false test with the scoring of 0-1-2, whose test instruction had been replaced, provides higher values than the reliability of multipleIV choice and short answered tests. When the respondents had been provided alternatives, a slight decrease had been observed in the test reliability. This situation can be explained by the differences at the respondents answering behavior and by the guessing success effect. It had been observed that, providing alternatives to the respondents or presenting a proposition whose accuracy had been asked, did not affect the test validity. According to the hypothesis testing results, there are no differences between the test validity of multiple choice tests, short answered tests, and true-false test with the scoring of 0-1. However, test validity had been affected positively by asking the accuracy of the given proposition with its reason and scoring of test according to this.