Yetenek testlerinde farklı madde analiz yöntemlerinin değişik dağılımlardaki örneklemlerde kullanılmasının madde özelliklerine etkisi
Effect of applying various 'item analysis methods' in aptitude tests with different distributions on the item characteristics
  1. Tez No: 117499
  2. Yazar: BURÇE EVRİM DÖNMEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu araştırmada, yetenek testlerinde farklı madde analiz yöntemlerinden elde edilen madde özelliklerinin değişik dağılımlardaki çalışma gruplarında nasıl bir değişim gösterdiği incelenmiştir. Araştırma, lise üçüncü sınıfa devam eden 776 kişilik öğrenci grubu üzerinde yapılmıştır. Sayısal yetenek alanında“sayı dizileri arasındaki ilişkileri görebilme”hedefine yönelik 36 maddelik bir test hazırlanmıştır. Uygulama sonucunda 776 kişilik gruptan yanlı olarak sağa, sola çarpık ve normal dağılım gösteren çalışma grupları alınmıştır. Her çalışma grubu için Henrysson ve %27'lik üst-alt gruplar yöntemine göre madde güçlük ve madde ayırıcılık gücü indeksleri hesaplanmıştır. Hesaplanan bu madde özelliklerinin farklı dağılımlardaki çalışma grupları üzerinde nasıl bir değişim gösterdiğini belirlemek amacıyla aralarındaki fark test edilmiştir. Uygulamanın ardından yapılan analizler sonucunda, Henrysson ve %27'lik üst-alt gruplar madde analiz yöntemlerine göre hesaplanan madde güçlük indeksi değerleri sağa çarpık dağılımlı çalışma grubunda düşük değerler verirken sola çarpık dağılımlı çalışma grubunda daha yüksek değerler verdiği ve bu değerler arasındaki farkın da anlamlı olduğu görülmüştür, %27'lik üst-alt gruplar madde analiz yöntemi kullanılarak farklı dağılımlar üzerinden hesaplanan, madde özelliklerinden madde ayırıcılık gücü indeksi değerleri arasında manidar bir fark bulunmazken, Henrysson madde analiz yöntemi kullanılarak hesaplanan madde ayırıcılık gücü indeksi değerleri arasında manidar bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this research, it is investigated how the item characteristic, which are obtained by the application of different item analysis methods on ability tests, show variations among different sub-samples. The research is performed over a sample of 776 students all of which attend high school third grade. As regards to the numerical ability aspect a 36 multiple-choice item test, directed to the target of“detecting the relations between sequences”, is devised. As the result of the application of the mentioned test on the 776 students sub-samples, which are right-skewed, left-skewed and normally distributed, are taken. For each sub-sample,“item difficulty”and“item discriminating power”indices are calculated by using the henrysson and 27% lowest-upper groups methods. The difference between the sub-samples, in order to spot the level of variation between the sub groups due to the calculated item characteristics, are tested. The results of the application indicate that the“item difficulty”indices calculated by using the henrysson and 27% lowest-upper groups item analysis methods, right-skewed sub-samples release low values, left-skewed sub-samples yield higher values and the difference between them give significant results. On the other hand, of the item characteristics the“item discriminating power”indices which are calculated on diffrent sub-samles by using 27%lowest-upper group analysis method do not produce significant results while significant results are obtained on the differences between the“item discriminating power”indices of different sub-samples when henrysson item analysis method is applied.