Devlet ve vergileme kapsamında kurumlar vergisinin ekonomik analizi
State and taxation: An economic analysis of corporate tax
  1. Tez No: 117500
  2. Yazar: ABDULLAH MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Türkiye'de ciddi bir üretim krizi yaşanmaktadır. Bu krizin temel sebebi piyasa ekonomisinin sağlıklı işlememesi ve sermaye birikiminin yetersizliğidir. Üretimin artırılamaması, işsizliği artırdığı gibi, ekonomik ve sosyal dengelere de zarar vermektedir. Türkiye'de yıllarca vergiler, devletin giderlerini karşılayan bir araç olarak değerlendirilmiştir. Ancak vergiler özel kesimin kullanabileceği kaynağı azaltmaktadır. Özellikle kurumlar vergisi sermayeyi vergilendirmekte ve üretimi caydırmaktadır. Bu da uzun dönemde hem üretimi hem de devletin vergi gelirlerini düşürmektedir. Kurumlar vergisinin ekonomiye yaptığı olumsuz etkiden kurtulabilmenin yolu, oranların düşürülmesi ve teşvik sisteminin sadeleştirilmesidir. Zaten vergi oranlarının düşürülmesi en iyi teşviktir. Bu çalışmada, üretime olumlu etki yapması için Türk kurumlar vergisi uygulamasının piyasa ekonomisine uyumu gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, there is a serious production crisis in Turkey. The main cause of this crisis is the lack of the capital accumulation. Inability to increase production, not only augments the unemployments, but also harms the economic and social balances. In Turkey, for many years taxes have been accepted only with a simple instrument that finances public sector expenses. However, taxes, especially corporate taxes have many different effects on the economic system. Taxes decrease the sources of private sector economy that they can use. Corporate taxes tax capital and savings and impede investments. In the long run, this can lessen both production and tax revenues. To save economy from the bad effects of corporate taxes, rates should be decreased. The next thing that we must do is to simplify the incentives of the corporate tax system. In fact, the best incentive is to decrease the corporate tax rate. This thesis indicates that Turkish Corporate tax must be compatible with the rules of market economy