Küreselleşme ve Türkiye'de eğitim alanına yansıması
Globalization and it's effect on Turkish education field
  1. Tez No: 117511
  2. Yazar: SUNAY FERAİ KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Küreselleşme, geçmişi çok eskilere dayanmakla birlikte 1980'li yıllardan itibaren analitik olarak düşünülmesi gereken evrensel bir olgudur. Küresel dinamikler ve bunun getirdiği post modern yeni açılımlarla beraber teknoloji ve yeni ekonomi anlayışı evrensel düzeyde devrim olarak nitelenebilecek yeni gelişmeleri ortaya çıkarmaktadır. Bu gelişmelerden toplumsal yaşam açısından eğitim, çalışma yaşamı, istihdam gibi en temel olanlarının bir aradaki görüntüsü toplumsal yapı üzerinde derin etkiler yaratarak bu kurum ve organizasyonların bir değişim sürecine girmesine neden olmaktadır. Yeni ekonomi anlayışıyla şekillenen küresel bir evrende toplumsal yapıları etkileyecek değişimler iletişim teknolojilerinde yaşanan önemli gelişmelerle desteklenmektedir. Yeni ekonominin bir diğer en önemli özelliği ise bilgi teknolojisine bağlı olmasıdır. Günümüzde, bilginin dağıtımı doğrusal bir süreç olmaktan çıkarak üretici ve kullanıcılar arasındaki karşılıklı etkileşime dayalı bir süreç haline gelmiş olan inovasyon sistemi aracılığıyla ekonomik gelişmeyi derinden etkilemektedir. Bilgi ekonomisinde istihdamı ise kalifiye işgücüne yönelik talebin yoğunlaşması şekillendirmektedir. Çağımızda hızla gelişen mikroelektronik teknolojileri, niteliksiz işgücüne olan gereksinimi azaltmakta ve eğitim altyapıları güçlü olmayan bir çok ülkeyi ekonomik açıdan dünya sıralamasında alt seviyelere itmektedir. Türkiye'nin küresel sürecin gerektirdiği düzene daha aktif katılımı, tıpkı diğer gelişmekte olan ülkeler gibi temelde yeni dünya düzeninin gerektirdiği sosyal, ekonomik, beşeri yapısını güçlendirmesine bağlıdır. Yeni ekonominin en önemli gereği olan ürün geliştirme ve teknolojik buluşlar uluslararası rekabet için olmazsa olmaz bir kriter halini almaktadır. Bu gelişme ise nitelikli işgücüne olan ihtiyacı artıran bir faktördür. ÜlkemizdekiIll nitelikli işgücünün durumuna bakıldığında, bu alandaki eksikliğin gelişmenin önünü tıkayan en önemli engellerden birisi olduğu görülmektedir. Diğer taraftan, dünyadaki bilgi ve iletişim teknolojileri konusundaki hızlı ilerleme Türkiye'deki mevcut yapı ve ilişkileri de zorlayarak yaşanan değişim sürecini hızlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Although the history of globalisation lay back to very early, it is an universal phenomenon which requires to be approached analytically from the beginning of 1980's. Together with the global dynamics and related post modern dimensions, technology and new economic concepts emerged new developments that can be considered as universal revolution. Among those developments the vary basics ones concerning social life like education, working life, employment made some deep effects causing those related institutions and organisation to involve in a transformation phase. In a global world shaped in accordance with new economic concepts the transformation that could effect social structures are supported by the important developments in communication technologies. One of the main characteristic of this new economic concept is that it is mainly dependent on the information technology. Today, spilling over of information is no more a linear process but rather a system having a heavy effect on economical development by means of innovation system which has become a course depending on interactive process between producer and consumer. As regard to the employment in information economy, it can be said that it is formed by intensive demand on qualified labor. In our era the rapid development in microelectronic technologies decreases the demand on bare labor and pull those countries with poor educational infrastructure down in global economy. The active participation of Turkey to the system required by global process, like other countries in development is depending on strengthening its economical and social structure. The product development and technological invention became a prerequisite criteria for the internationalIll nitelikli işgücünün durumuna bakıldığında, bu alandaki eksikliğin gelişmenin önünü tıkayan en önemli engellerden birisi olduğu görülmektedir. Diğer taraftan, dünyadaki bilgi ve iletişim teknolojileri konusundaki hızlı ilerleme Türkiye'deki mevcut yapı ve ilişkileri de zorlayarak yaşanan değişim sürecini hızlandırmaktadır.