Rusya federasyonu ve abd'nin güney kafkasya politikaları (1990 sonrası)
- Tez No: 207550
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜREL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Orta Asya enerji kaynaklarına ulasmada en güvenilir geçis yolu olması, Rusya'nın sıcak denizlere inmesinde en kısa yolu olusturması, zengin enerji kaynaklarına sahip olması, ABD'nin ran'ı çevreleme politikasında kullanabilecegi bir alan olması gibi nedenlerle stratejik açıdan büyük öneme sahip olan Kafkasya bölgesi tarih boyunca hep büyük devletlerin ilgisini üzerine çekmis; bu devletlerde Kafkasya cografyasına hakim olma arzusuna neden olmustur. Tarih boyunca birçok uygarlıgın üzerinde hakimiyet kurdugu Kafkasya 19. yüzyılda Rus Çarlıgı egemenligi altına girmis, 20. yüzyılda ise SSCB cografyasında yer almıstır.1991 yılında SSCB'nin resmen dagılmasının ardından Kuzey Kafkasya Rusya Federasyonu'nun bir parçası olarak kalmıs, Güney Kafkasya'da ise üç yeni bagımsız cumhuriyet kurulmustur. Çaglar boyunca göç eden uygarlıklara köprü rolü oynayan Kafkasya, yüksek ve geçit vermeyen daglar arasındaki derin vadilere yerlesen çesitli uygarlıkların, bu cografi sartlar nedeniyle kimliklerini kaybetmeden yasamalarına olanak saglamıstır. Bugün Güney Kafkasya'da karsımıza sık sık çıkmakta olan etnik azınlık sorunlarında bunun etkisi inkar edilemez. Hayli karmasık bir etnik ve dinsel yapıya sahip olan Güney Kafkasya'da bölge ülkelerinin birbirleriyle olan sorunları ve ayrılıkçı nitelik tasıyan azınlık gruplarının varlıgı büyük önem tasımaktadır. Bölge ülkeleri arasında anlasmazlıklara neden olan etnik azınlıklar sorunu, bugün aynı zamanda bölgede etkinlik saglamaya çalısan bölge dısı güçlerin de kullanabilecegi güçlü bir silaha dönüsmüstür. Soguk Savas döneminde NATO-SSCB arasında kanat bölgesi islevini yürüten Kafkasya bölgesi bugün de Hazar enerji havzası kaynaklarının pazara ulasımı açısından hayli önem kazanmıstır. Hazar enerji kaynaklarının isletilmesi ve tasınmasında Rusya'nın tekelini kırmaya çalısan ABD ile Rusya arasında etkinlik mücadelesi sahasına dönüsen Güney Kafkasya gelecekte de önemini korumaya devam edecektir. Giris bölümünde Güney Kafkasya'nın jeopolitik önemi ve tarihi belirtilmis, ilk bölümde ise Güney Kafkasya ülkelerinin bagımsızlıklarını kazanmaları sonrasında yasadıkları gelismeler üzerinde durulmustur. Tezin ikinci kısmında Güney Kafkasya'da yasanan etnik çatısmalar anlatılmıstır. Üçüncü bölümde Rusya'nın Güney Kafkasya politikasına, Dördüncü bölümde ise ABD'nin Güney Kafkasya politikasına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The Caucasian region which has great strategical importance throughout the history such as being the most reliable passing way to reach the Middle Asian energy resources, constituting the shortest way for Russia to access the high seas, having rich energy resources, being an area for U.S. to use in its containment policy toward Iran has attracted the attention of the big states and has caused the desire of domination in Caucasia of these states. The Caucasia, over which many civilizations dominated throughout the history, fell into Tsarist Russia?s power in 19th century and took place in the region of U.S.S.R. in 20th century. Following the collapse of the U.S.S.R. in 1991, the Northern Caucasia continued to be a part of the Russian Federation, whereas three new independent republics were founded in Southern Caucasia. The Caucasia, which has constituted a bridge for migrating civilizations throughout the eras, has provided the possibility the different civilizations settling in rift valleys among high and enclosed mountains to live protecting their identities.The effect of this which we are often facing today over the problems of ethnical minorities in the Southern Caucasia cannot be denied. The problems the countries of the region have among themselves and the existence of the minority groups which are separatist have great importance in the Southern Caucasia having a quite complex structure in terms of ethnicity and religion. The problem of ethnical minorities causing conflicts among the countries of the region has transformed into a powerful weapon which the countries out of the region trying to gain efficiency in the region can utilize. The Caucasian playing the role of the wing region between the NATO and U.S.S.R. in the Cold War era, today has become important in terms of the transportation of the Caspian energy resources to the markets. The Southern Caucasia having turned into an area of efficiency conflict between the Russian Federation and the U.S. which is trying to undermine Russia?s monopoly in the fields of operating and transporting the Caspian energy resources will continue to protect its significancy in the future. In introduction part, the geopolitical importance and the history of the Southern Caucasia was noted and in the first chapter the developments the Southern countries have experienced after gaining their independence was emphasized. In the second chapter, it was explained the ethnical conflicts in the Southern Caucasia. In the third and the fourth chapters Russia?s and the United States? South Caucasian policies were expressed respectively.