İletişim becerilerinin geliştirilmesinde yaratıcı dramanın etkisi
The impact of creative drama in improving communication skills
- Tez No: 117522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN TEKER, DOÇ. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET İLETİŞİM BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE YARATICI DRAMANIN ETKİSİ Akoğuz, Mete Yüksek Lisans, Eğitim Teknolojisi Programı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Necmettin Teker ve Doç. Dr. Ayşe Çakır İlhan Şubat 2002, 152 sayfa Bu çalışmada, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı eğitim parklarına gönüllü olarak gelen ve yaratıcı drama atölye çalışmalarına katılan öğrencilerin, iletişim becerilerinde gösterdikleri gelişmenin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneysel model tekrarlı ölçüm desenindeki araştırmanın evrenini Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı eğitim parklarında yaratıcı drama atölye çalışmalarına katılan gönüllü öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise yaşları 9- 10 ve 11 olan 22 kişilik birinci grup ile, yaşları 11-12 ve 13 olan ikinci grup oluşturmaktadır. Örneklem grubu ile yapılan 12 haftalık yaratıcı drama atölye çalışması sırasında iletişim becerilerindeki gelişme ile ilgili gözlem yapılmıştır. Yapılan gözlemler düzenli olarak gözlem formuna işlenmiş, yapılan video kayıtları izlenerek doğrulukları kontrol edilmiştir. Elde edilen gözlem sonuçları SPSS programında çözümlenmiştir. Deney başlangıcı ve deney bitişindeki ortalama puanları ilişkili gruplar için t-testi kullanılarak test edilmiştir. Ayrıca iletişim becerileri geliştirmede cinsiyete göre fark olup olmadığı bağımsız grup için t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular yaratıcı dramanın, tüm deneklerde deney başlangıcında yapılan gözleme göre deney bitiminde, iletişim becerilerinin geliştirilmesinde anlamlı bir değişiklik yaptığını göstermiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPACT OF CREATIVE DRAMA IN IMPROVING COMMUNICATION SKILLS Akoğuz, Mete Master Thesis, Program of Education Technology Asist. Prof. Dr. Necmettin Teker As Assoc. Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan February 2002, 152 page In this thesis, the aim is to make clear the improvement ( of communication skills) of the students who voluntarily come to Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı and attended the creative drama workshops in the education parks. The scope of the repetitive experimental model measurement designed survey is the students who voluntarily attended the creative drama workshops at the education parks of the Eğitim Gönüllüleri Vakfı (The foundation of education volunteers). Subjects are 22 who age 9-10-11 in the first group and 18 students who age 11-12-13 in the second group. Observation conducted in terms of improvement in communication skills of the sample group during in 12 weeks time. These observations have been regularly stated in the observation forms and are controlled through video recordings. The observation results were processed in the SPSS program. The means of the paired groups in the beginning and at the end of the experiment were tested using t-test. Moreover, whether the improvement in communication skills differs according to sex analyzed Independent groups using independent groups t-test The findings of this survey showed that creative drama, according to the observation made in the beginning of experiment, made a significant effect in improving communication skills for subjects of the experiment at the end of the experiment. VI