Okul öncesi öğretmenliği programında okuyan üniversite öğrencilerinin benlik algıları ile mesleki olgunluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
To Examined the relationship between self-images of the student teacher in preschool teacher education undergraduate programs and their career maturity
- Tez No: 117552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GELENGÜL HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Okul öncesi Öğretmenliği Lisans Programlarında okuyan üniversite öğrencilerinin benlik algıları ile mesleki olgunlukları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bireyin benlik algısının ve mesleki olgunluğunun yaşam boyu gelişimini sürdüren ve birbirini etkileyen kavramlar olduğu belirtilmektedir. Bu araştırma bu iki kavram arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik, betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin Okul öncesi öğretmenliği Lisans Programlarında öğrenim görmekte olan 1. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu evrenden seçkisiz atama (random) yoluyla belirlenen 146 öğrenci ise araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada ele alınan değişkenler, benlik imgesi, mesleki olgunluk, öğrencilerin üniversiteye gelmeden önce yaşadıkları yerleşim birimleri ( büyükşehir, şehir, ilçe ), öğrencilerin anne-babalarının eğitim düzeyleri ve meslekleridir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin benlik imgesi düzeylerini belirlemek için Offer Benlik İmgesi ölçeği (Offer Self Image Questionnaire), mesleki olgunluk düzeylerini belirlemek için, Mesleki Olgunluk Testi (Career Maturity Inventory ) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Mesleki olgunluk ile benlik imgesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson- Momentler çarpımı korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Gruplararası farkların istatistiksel analizi için ise, T Testi ve tek faktörlü varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, benlik imgesi ile mesleki olgunluk arasında, pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırmada incelenen diğer değişkenlerden anne-babanın eğitim düzeyi, mesleği, üniversiteye gelmeden önce“şehir”de yaşam faktörlerinin bu ilişkiyi yordamadığı, ancak üniversiteye gelmeden önce“büyükşehir”de ve“ilçe”de yaşamış olma faktörlerinin mesleki olgunluk ile benlik imgesi arasındaki ilişkinin yordayıcısı olabileceği belirlenmiştir.Bu araştırmada elde edilen bulgular, benlik imgesi ile mesleki olgunluk arasında olumlu ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Benlik imgesinin gelişimi, mesleki olgunluğun gelişimini etkileyen bir faktör olmaktadır. Ancak bu iki kavram arasındaki ilişkiyi etkileyen başka faktörler de bulunduğu belirtilmektedir. Bu araştırmada ele alınan değişkenlerin dışında, cinsiyet, akademik başarı, aile ilişkileri, anne-baba tutumları ve kültürel değerler gibi değişkenlerin etkileri de bundan sonra yapılacak olan araştırmalarda incelenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to examine the relationship between self - images of the students in Preschool Teacher Education Undergraduate Programs and their career maturity. It has been stated that self image of the individual and their career maturity are concepts that are life-long developing and affecting with each other. This study is a descriptive one to investigate the relationship between these two concepts. Universe of this study composed of the first year students of Preschool Teacher Education Undergraduate Programs of Educational Faculties of Ankara. From this universe 146 students were assigned randomly to our sample. Variables of this study are, self image, career maturity, geographic area in which students live before came to university, settlement places in which they live (big city, city, country ), educational level and professions of their parents. In order to collect data, Offer Self Image Questionnaire was used to determine the self image level of students, Career Maturity Inventory was used to determine the level of career maturity and background informations form was used. SPSS package program was used in analyzing the data in order to investigate the relationship between career maturity and self image, Pearson-Moment correlation method was used. T-test and one-factor analysis of variance were used to analyze the difference of the groups. Findings of the study showed that there is a significant positive correlation between self image and career maturity. Among other variables. of the study, educational level of parents, profession of parents, living in“city”before came to university have no effects on the relationship, however, living in a“big city”and“country”have an effect on the relationship between career maturity and self image.SUMMARY The aim of this study is to examine the relationship between self - images of the students in Preschool Teacher Education Undergraduate Programs and their career maturity. It has been stated that self image of the individual and their career maturity are concepts that are life-long developing and affecting with each other. This study is a descriptive one to investigate the relationship between these two concepts. Universe of this study composed of the first year students of Preschool Teacher Education Undergraduate Programs of Educational Faculties of Ankara. From this universe 146 students were assigned randomly to our sample. Variables of this study are, self image, career maturity, geographic area in which students live before came to university, settlement places in which they live (big city, city, country ), educational level and professions of their parents. In order to collect data, Offer Self Image Questionnaire was used to determine the self image level of students, Career Maturity Inventory was used to determine the level of career maturity and background informations form was used. SPSS package program was used in analyzing the data in order to investigate the relationship between career maturity and self image, Pearson-Moment correlation method was used. T-test and one-factor analysis of variance were used to analyze the difference of the groups. Findings of the study showed that there is a significant positive correlation between self image and career maturity. Among other variables of the study, educational level of parents, profession of parents, living in“city”before came to university have no effects on the relationship, however, living in a“big city”and“country”have an effect on the relationship between career maturity and self image.10 Findings of the study showed that there is a significant and positive relationship between self image and career maturity. Development of self image is a factor that affect the development of career maturity. However, there are other factors that influence the relations of these concepts. Except for the variables that are examined in this study, other factors such as sex, academic achievement, family relations, parental attitudes and cultural factors could be examined in future studies.