Öz düzenlemeye dayalı karma öğrenimin öğrenci başarısı ve motivasyonuna etkisi
The effect of blended learning based on self-regulated on students achievement and motivation
  1. Tez No: 278312
  2. Yazar: EMİNE CABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, karma öğrenme ortamında öz düzenlemeye dayalı öğrenimin öğrencinin başarısı, güdülenmesi ve öğrenme stratejileri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmaya, Başkent Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği Programında 2008-2009 öğretim yılı güz döneminde birinci sınıfta okuyan, ?Bilgisayar I? dersini alan, 46 öğrenci katılmıştır. Deney ve kontrol grubuna 23'er öğrenci rastgele seçilerek atanmıştır. Gruplar arasında anlamlı bir fark olup olmadığı öntest puanlarına göre ilişkisiz t testi ile yapılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı puanları ortalamalarına göre anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.Gruplardan deney grubu olarak alınan öğrenciler öz düzenlemeye dayalı karma öğrenme ortamında, kontrol grubu olarak alınan öğrenciler de geleneksel karma öğrenme ortamında dört hafta çalışmışlardır.Araştırma 2*3'lük split-plot (karışık) desende yürütülmüştür. Araştırmanın bağımsız değişkeni, öz düzenlemeye dayalı karma öğrenme ve geleneksel karma öğrenmedir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise akademik başarı ve motivasyondur.Araştırmada elde edilen veriler karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted in order to determine the effects of learning in blended learning based on self-regulated, on students? academic achievement, motivation and use of learning strategies.Forty-six first year students enrolled in the ?Computer I? course in 2008-2009 autumn semester in the departments of Elementary Teacher Education and Early Childhood Education in Education Faculty of Baskent University participated in the study. Of 23 students were assigned to experimental and control groups randomly. In order to determine if there was a significant difference between groups according to their pre-test scores, uncorrelated t test were performed. According to the means of students? success scores in the experimental and control groups, no significant difference was found.The students in the experimental groups worked in the blended learning environment based on the self-regulated and the students in the control group worked in traditional blended learning in four weeks.This study was carried out in 2X3 split-plot (mixed) model. The independent variable of this study was learning environment having two-sub levels as blended learning based on self-regulated and traditional blended learning. The dependent variables of the study were academic achievements and motivation.The data gathered in this research were examined by using two factors ANOVA for mixed measures.