Türkçede ezgi örüntüleri
Intonation patterns in Turkish
  1. Tez No: 117572
  2. Yazar: DİLEK FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İCLAL ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkçe farklı tümce türlerinde temel ezgi örüntülerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda tümevarım yöntemiyle daha önceki çalışmalar da göz önünde bulundurularak veri tabanını oluşturan tümcelerin başlangıç, odak ve bitiş değerleri belirlenmiş ve Türkçe ezgi örüntülerine ait ulamla yapılmıştır. Çalışmanın veri tabanı toplam 1 50 ad, eylem ve varoluşsal tümcenin olumlu, olumsuz ve E/H-sorulu görünümleriyle NK-sorularından oluşmaktadır. Tümceler Praat 4.05 Konuşma Analizi Programında çözümlenmiştir. Çözümlemeler sonucunda, Türkçede ad, eylem tümcesi ve varoluşsal tümcelerin olumlu, olumsuz ve E/H-sorulu tüm formlarında biten ezgi örüntüsü belirlenmiş; soru ezgisi örüntüsü ise sadece NK-sorulu tümcelerde görülmüştür. 113
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study,the aim has been to investigate into basic intonation patterns in various Turkish sentence types. To this end, taking into account those studies completed previously, inductive method has been applied the database, and this has been done through a category within Turkish intonations patterns. The database of the study consist of affirmative, negative and yes-no question aspects, as well as WH-questions, of a total of 150 nominal, verbal and existential sentences have been analysed through Pratt 4.05 Speech Analysis Software. As a result of the analysis work, it has been established that in Turkish, in all affirmative, negative and yes-no question forms of nominal sentences, verbal sentences and existential sentences, there exist an terminal intonation pattern; the interrogative sentence intonation, on the other hand, has been observed in WH- question sentences only. 114