Türkçe ve Korece ezgi örüntülerinin karşılaştırılması
Compraison of Turkish and Korean intonation patterns
  1. Tez No: 122427
  2. Yazar: MAHMUT ERTAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İCLAL ERGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkçe ve Korece ezgi örüntülerinin değişik tümce türlerine göre gerçekleşme biçimlerinin gözden geçirilmesi ve önceki bulguların özgün veri ile yemden değerlendirilmesi ile iki dilin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın Türkçeye ilişkin özgün verisinin çözümlenmesinde, Praat ses analiz programı kullanılmıştır. Korece için ise daha önceki çalışmalarda yer alan betimlemeler kullanılmıştır. Korece ve Türkçe ezgi örüntülerinin karşılaştırılması aşamasında Chesterman (1998)' de yer alan ayrımsal işlevsel çözümleme yönteminin ilkeleri temel alınmıştır. Giriş Bölümü' nde çalışmanın sınırlılıkları belirlenmiştir. 1. Bölüm'de, ayrımsal dilbilim ve görevsel sesbilim üzerine literatürde yapılan saptamalar ve tanımlamalara yer verilmiştir. 2. Bölüm'de Türkçe ezgi örüntüsü üzerine yapılan betimlemelere yer verilmiş ve çalışmanın özgün verisi incelenmiştir. 3. Bölüm'de Korece ezgi örüntüleri daha önceki çalışmalar doğrultusunda gözden geçirilmiştir. 4. Bölüm'de ise, Korece ve Türkçenin ayrımsal işlevsel çözümleme yöntemi çerçevesinde karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Sonuç Bölümü' nde çalışma ana hatlarıyla özetlenmekte ve iki dilin karşılaştırılması yoluyla ulaşılan bulgular verilmektedir. 214
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to describe all the sentence types' intonation patterns -of Turkish and Korean, to obtain all the intonation -patterns comparing with previous studies for Turkish and then compare the two language's intonation patterns in term of phrasal and nuclear tones. Praat sound analysis programme was used to analyse the 34 Turkish sentences' data taken from 30 native and educated speakers. Comparisons between two languages were built up by the contrastive functional analysis method proposed by Chesterman (1998). Introduction chapter is on this study's frame. Chapter 1 is on the descriptions on contrastive linguistics and phonology, the intonation pattern and types. In Chapter 2, the data obtained from the Turkish speakers were analysed to classify the Turkish intonation patterns according to all sentence types. In Chapter 3, the Korean intonation patterns and phrasal and nuclear tone types were given from the previous studies. In the Chapter 5, Korean and Turkish intonation patterns were compared with contrastive junctional analysis. Finally, in the conclusion chapter, the study was summarized in ite main outlines and results of the given comparison. 215