Sanayi işletmelerinde işletme sermayesi analizi, işletme sermayesi ihtiyacının tespiti ve bir örnek uygulama
In Industrial corporations working capital analysis, calculating working capital needs and a case study
  1. Tez No: 117577
  2. Yazar: ALİ MAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahip sanayi işletmelerinin, hedeflerini gerçekleştirme ve amaçlarına ulaşabilme yolunda en önemli araçları üretimdir. Sanayi işletmelerinin sürekliliğinin sağlanması, devamlı kar elde edebilmeleri ve çeşitli işletme fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için üretimde de sürekliliğin sağlanması şarttır. İşletmelerde varlık sebebi olan üretim ve üretim konusu ürünün oluşmasında çeşitli üretim ve işletme giderleri yapılmaktadır. îlk madde ve malzeme satın alınması, işçilik, elektrik giderleri vb. üretim giderlerinin ve genel yönetim giderleri, pazarlama, satış, dağıtım giderleri vb. işletme giderlerinin yapılması için işlemeler başlangıçta nakde ihtiyaç duymaktadırlar ve bu nakdin finansmanını sağlamak için çeşitli finansman alternatifleri üzerinde durmaktadırlar. Üretimin sürekliliğinin sağlanması için gerekli olan işletme varlıkları işletme sermayesi unsurlarını, bu unsurların karşılanması ise işletme sermayesi finansmanı konusunu oluşturmaktadır. İşletme yöneticilerinin işletme sermayesi ihtiyacım mümkün olduğunca gerçekçi hesaplamaları ve bunun için gerekli finansman kaynaklarım uygun miktarda ve şartlarda sağlaması gerekmektedir. Bu kaynakların en ekonomik, verimli ve üretken biçimde kullanılması halinde mikro düzeyde işletmelerde, makro düzeyde ise ülke ekonomisinde denge kurulmuş olacaktır. İşletmelerin amaçlarının elde edilmesinde işletme sermayesi, çok önemli bir fonksiyona sahiptir. İşletme sermayesinin doğru olarak hesaplanması 159sayesinde işletmeler azami kapasite ile çalışabilmekte, iş hacimlerini genişletebilmekte, mali açıdan yükümlülüklerini karşılayamama riskini azaltabilmekte ve faaliyetlerini karlı ve verimli bir şekilde yürütebilmektedirler. 160
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important means of the industrial enterprises, which have an important role in the economies of countries, infulfilling their goals and reaching their objectives, is production. İt is obligatory to ensure contunuity in production in order to ensure continuity in industrial enterprises and in order that they acquire permanent profit and they perform their functions. In formation of production, which is the essence of existence in enterprises, and the product subject to production, various production and business expenditures are cherged. To afford processing costs such as buying initial substance and materials, workmaship, electricity costs etc. and business expenditures such as general management costs, marketing, sale, distrubition costs enterprises feel a need for cash at the beginning and they consider different financing alternatives to acquire the finance of this cash. Enterprise assets necessary for ensuiring the continuity of production form working capital components and obtainig these components form the subject of working capital financing. It is necessary for enterprise managers to estimate the need for working capital as realistic as possible and it is necessary for him to procure the necessary financing resources at an appropriate quantity and on appropriate conditions. In case of using these resources in the most economical, effective and productive way, a balance at micro level in the enterprises and macro level in the country's economy will be established. 161Working capital serves a vital function in achieving the goals of the enterprises. Thanks to estimating the working capital, enterprises can operate at full capacity, expend their working volume, lessen their risks about their liabilities and they can perform their functions in a profitable and productive way., 1 ^ 162