Salahaddin Uşşaki'nin tasavvuf felsefesi
The mystical philosopy of Salahaddin Ushshagi
  1. Tez No: 117578
  2. Yazar: İHSAN SOYSALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Abdullah Salahaddin Uşşâkî 1705 yılında Osmanlılarca Kesriye denilen kasabada doğdu. Bugün Kesriye Yunanistanın kuzey-batısındadır. Abdullah Salâhı burada eğitimini yaptıktan sonra babası onu İstanbul'a gönderdi. Sadullah Enveri Bey kitabı Enverî Tarihinde Salâhı' nin önce dil bilgisi ve fıkıh öğrenimi aldığını yazar. Salâhî devlet dairesinde bir iş bulur. Ali Paşa'nı baş yazıcısı olur. Ali Paşa'yla beraber değişik yerlere seyahat eder. Mısırdayken Şeyh Hasan Demenhuri ve Muhammed Hıfhîden ders alır. Salahî Ali Paşadan görevinden ayrılmak için izin ister çünkü o Edirnedeki manevi hocası Cemaleddin Uşşakîye katılmak ister. Cemaleddin Uşşakî yoluyla Uşşâkî Tarikatına katılır. Ve kırk yaşında iken şeyhinin kızıyla evlenir. Cemaleddin Uşşâkî 1751 ylında vefat edince Salâhî onun yerine geçer. Fatihteki Tahir Ağa Tekkesinde şeyhlik görevini yerine getirir. Bu görevi kırk yıl sürdürür. Salâhî 1782 de vefat eder ve Tahşir ağa Tekkesine defnedilir. Salâhî değişik tarikatlara intisap etmiş, Celvetiyye, Bayramiyye, Kadiriyye, Nakşibendiyye, Mevleviyye, Gülşeniyye. Bu yüzden camiu't-turuk (tarikatları birleştiren kişi) diye isimlendirilmiştir. Onu tarikatı Uşşâkiyye bugüne kadar devam etmektedir. Abdullah Salâhî yaklaşık yüz kitap yazmıştır. Salâhî İbnm Arabîyi takip etmiştir. Onun eserleri bazı eserleri Divan, Mirâtü'1-Alâm, Cevâhir-i Tac-ı Hilâfet, Tuhfe-i Uşşâkiyye ve Izhâr-ı esrardır.
Özet (Çeviri)
Abdullah Salahaddin al-Ushshaqi, was bora in 1705 in the town that the Ottomans called Kesriye. Today it is Costaria in the north-west Greece. Abdullah Salahaddin was educated there. Then his father sent him to Istanbul. Sadullah Anwar Bey, writes in his book History of Anwari that Abdullah Salahi was first educated grammer and law. Abdullah Salahi found a job in state department. Salahi became chief secretary to prime minister, Ali Pasha. Salahi travelled with him different lands. While in Egypt he studied under Sheikh Hasan Demenhuri and Muhammed al-Hifhi. Salahi had asked permission from Ali Pasha to leave his duty. Because he wanted to join his spiritual teacher Jamaluddin al- Ushaqi in Edirne. Salahi initiatede into tariqa-Ushshaqiya by his spritual teacher Jamaluddin al- Ushaqi. Salahi maried his daugter. Salahi' s age was 40. Jamaluddin al- Ushshaqi died in 1751 Salahi to take on his mission. He was carried out sheikh in Tahir Agha tekye in Fatih. This mission continued for 40 years. Abdullah Salahi died in 1782 and his grave in Tahir Agha tekye. Salahi initiatede different tariqa, Jalwati, Bairami, Qadiri, Nasqhband, Mawlavi, Golsheni. For this reason he was called jamiu't-turuk person. His tariqa Ushshaqi has continued today. Abdullah Salahi wrote approximately 100 books. Salahi was to follow Ibn al- Arabi. Some his writings Divan, Mir'atu'l- Alam, Javahhir-i Taj-i Khilafat, Tuhfa al-Ushshaqiyya, Izhar-i Asrar.......