Sermaye yapısı belirleyicileri: hisseleri BIST'te işlem gören imalat sanayi işletmeleri üzerine panel veri analizi
The determinants of capital structure: A panel data analysis of manufacturing companies listed in ISE
- Tez No: 465898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANSU ÜNVER ERBAŞ, YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKHAN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İşletmelerin sermaye yapısında yapılan değişikliklerin işletmelerin ortalama sermaye maliyetini ve işletme değerini etkileyip etkilemeyeceği konusu finans literatürünün en tartışmalı konularından bir tanesidir. Böyle bir etki var ise sermaye maliyetini minimum, işletme değerini maksimum seviyeye ulaştıracak sermaye bileşimine karar verilmesi çok önemlidir. Sermaye yapısı belirleyicileri üzerine pek çok teori geliştirilmiş ancak hangi teorinin bu konuyu tam anlamıyla açıklayabildiği konusunda bir fikir birliğine varılamamıştır. Bu çalışmanın amacı işletmelerin sermaye yapısı belirleyicilerini tespit etmek ve gerçek hayatta işletmelerin hangi teoriye uygun davranış sergilediklerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, BIST' te işlem gören 186 imalat sanayi işletmesinin 2009-2016 yılları arasındaki bilanço ve gelir tablosu verilerinden yararlanılarak panel veri analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları işletmelerin fon kaynağı ihtiyacında öncelikli olarak iç fon kaynaklarını tercih ettiklerini, iç fon kaynaklarının yetersiz olması durumunda dış fon kaynaklarını kullanma yoluna gittiklerini göstermiştir. Bu durum işletmelerin hedef sermaye yapılarının olmadığını gösterebilir. Elde edilen sonuçlar BIST' te işlem gören imalat sanayi işletmelerinin finansman hiyerarşisi teorisine uygun davrandıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Changing the firms capital structure, whether there is an effect on average cost of capital and firm value is one of the most controversial issues in finance literature. If the effect exists, how to find the capital structure which will minimise the cost of capital and maximise the firm value is one of the most important decisions. Many theories have been developed on this topic. But there is no clear which theory exactly explains determinants of capital structure. The purpose of this study, determining capital structure and evaluating which theory is fit the firm attitude. This study is based on panel data analysis results from 186 firms balance sheet and income statement datas between 2009-2016 in the manufacturing industry, in ISE . The results of analysis indicates that firms firstly use the internal funds. External funds are used only when internal funds are insufficent. This result may show that firms do not have a targeted spesific debt ratio. For the results which analysed in this study, in general, firm attitudes are fit with pecking order theory.