Bir ilişki ve kültür örüntüsü olarak hemşehrilik: Ankara'da bir hemşehri iletişim ağı
The Hemşehrilik as a pattern of relationship and culture: A hemşehri network in Ankara
  1. Tez No: 117582
  2. Yazar: ENGİN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASKER KARTARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sarı, Engin, Bir İlişki ve Kültür Örüntüsü Olarak Hemşehrilik; Ankara'da Bir Hemşehri İletişim Agı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Asker Kartarı, 147s. ÖZET Bu tezin konusu, hemşehrilik ve bu kavram etrafında oluşan iletişim ve sosyal ilişki ağıdır. Çalışmada hemşehrilik, büyük kentlere göç eden insanların kendilerini ve kentte etkileşimde bulundukları“diğerlerini”, geldikleri yöreye göre tanımlamakta kullandıkları bir kimlik kategorisi olarak kabul edilmiştir. Çalışmada hemşehri kavramı ve hemşehriliğe dayalı sosyal ilişki ve iletişim ağı formel ve enformel boyutları ile araştırılmıştır. Bu ağ,formel düzeyde hemşehri dernekleri, enformel düzeyde ise belirli bir yöreden gelen kaynak kişilerin gündelik yaşam pratikleri ele alınarak incelenmiştir. Tezin amacı iletişim ağı içindekilerin mensup oldukları yörenin kimliğine ve hemşehrileri ile olan ilişkilere yüklediği anlamı kavramaktır. Bunun için gerekli veriler etnografik yöntemle elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırmada, belirlenen bir hemşehri topluluğu üzerinde niteliksel alan araştırması yapılmış ve hemşehri iletişim ağının yapısı, niteliği ve toplumsal/kültürel anlamı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Belirli yörelerden göçenlerin oluşturdukları hemşehriliğe dayalı altkültürler büyük kentlerdeki kültürel farklılıkların belirginleşmesinde ve kültürlerarası iletişimin gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca bu kültürel unsurlar, hemşehrilik ilişkilerini meşrulaştırmaktadır. 146
Özet (Çeviri)
Sarı, Engin, The Hemşehrilik As A Pattern Of Relationship And Culture: A Hemşehri Network In Ankara, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Asker Kartan, 147p. ABSTRACT The subject of this thesis is hemşehrilik and the communication and social network formed around this concept. The study accepts the hemşehrilik as an category of identity used by people immigrated to the metropolis in order to define themselves and“others”with whom they are in relationship and interaction. In the dissertation the hemşehri concept and social network of hemşehrilik were studied with their formal and informal dimensions. This network was examined by investigating the hemşehri associations in formal level and the daily life experiments of immigrants of the same region in informal level. The objective of the thesis is to analyze the meaning given by the people in this communication and social network to their relationships and the identity of the region they immigrated The required data for this research was gathered and evaluated by ethnographic method. In the research, hemşehri association selected was studied by qualitative field research in order to analyze the structure, characteristics and social/cultural meanings of hemşehri relationships and network. The subcultures based on hemşehrilik and also formed by the immigrants from the same region play a role in shaping of cultural differences and realization intercultural communication. Additionally these cultural components legitimize relationship of hemşehrilik and networks 0/ hemşehri. _ 147