Türkiye'de yerel radyolar ve demokrasi
The Local radios and democracy in Turkey
  1. Tez No: 117583
  2. Yazar: AZİZ İBRAHİM ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZER AKARCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu tezin adı“Türkiye'de Yerel Radyolar ve Demokrasidir.”Bu tezde, iletişim sistemiyle siyasal kültür arasındaki ilişki anlatılmaya çalışılmış, yerel radyoların ekonomik, sosyal ve siyasal sistemdeki yeri ve rolü bu tezin konusunu oluşturmuştur. Yerel radyolar; yapısal özellikleri, işletme biçimleri, program içerikleri gibi özellikleriyle ulusal radyo ve televizyon kuruluşlarına alternatif teşkil etmelidirler. Yerel radyolar bu özellikleriyle bir yandan kitle iletişim araçlarında temsil edilebilen kesimlerin çeşitlilik yelpazesini genişletirken, diğer yandan da siyasi iktidarın kontrolündeki alanın demokratik gelenekten sapması tehlikesine karşı bir emniyet sübabı görevi görürler. Bu tezin varsayımı Türkiye'deki yerel radyoların genel olarak yerel radyoların bu temel özelliklerini göstermediğidir. Tez dört ayrı bölüm olarak planlanmıştır. Birinci bölümde, kitle iletişim araçları demokrasi ilişkisi, kitle iletişim araçları ideoloji ilişkisi ve kitle iletişim araçları kamusal alan ilişkisi anlatılmıştır. İkinci bölümde dünyada ve Türkiye'de kitle iletişim sistemleri açıklanmış, çeşitli ülkelerdeki düzenleyici örgütler ve Türkiye'de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu örneği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde yerel radyoların tarihçesi, dünyada yerel radyo sistemleri incelenmiş, dünyadan örnekler verilmiştir. Ayrıca Türkiye'deki yerel radyo yayınları da ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise yapılan alan araştırması bulguları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis 's name is“The Local Radios And Democracy in Turkey”. İn this thesis, the connection between comminication system and political culture is being tired to explain, the importance of the local radios, economic, social and political causes is the subject of this thesis. With these features the local radios both increase the represantation area and depend the control area of government from to turn to the democratic tradition. My supposition is that the local radios in Turkey especially don't have the main pecularities. This thesis is planned four different parts. İn the first part the development of democracy, the theories of democracy have been explained. And than in this part, the relation between mass madia means and democracy has been examined. The mass madia siystems in Turkey and in the world have been explained and the ordering organizations in various countries and the exemple of Turkey, RTÜK, have been tried to examined in the second part. The third part contains the local radios' s histories and the examinations of the local radio systems and examples from the world. Apart from these the local radio publications with detail in Turkey, have been examined. And in the last fourth part, there are findings of the area research. 11