II. Abdülhamit Dönemi Irak politikası
Iraq policy of II. Abdülhamit's era
  1. Tez No: 117588
  2. Yazar: HAŞİM MEHMET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Tezimizin konusu“II. Abdülhamit dönemi Irak Politikası”dır. İlk olarak II. Abdülhamit döneminden önceki durumundan söz ettik. Irak'ın siyasi, idari, askeri, iktisadi, aşiret problemleri, yabancı ülkelerin Irak'taki çıkarları ve Mithat Paşa'nın Irak valiliğinden bahsettik. Abdülhamit'in hayâtı, İslam Birliği politikasının uygulanması, Almanya'ya yaklaşım politikası, Abdülhamit' e karşı yapılan hareketler, E. Meşrutiyetin ilanı, Anayasa dönemi, 31 Mart olayı ve Abdülhamit'in azli, Abdülhamit döneminin özelliklerini anlattık. Ardından Abdülhamit döneminde Irak'ın siyasi ve bu dönemdeki gelişmeler. Sonra aşiret problemlerim ele aldık; burada yönetimin aşiretlere karşı kullandığı politika ve yönetimle savaşa giren aşiretlerden söz ettik. Ayrıca Abdülhamit döneminde Irak'ın idare, ordu ve belediyeleri, Irak'ın o dönemdeki ziraai, ticari ve sanayi durumu ve yabancı ülkelerin (İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Amerika)' nın Irak'taki siyasi, ticari, dini ve tarihi çıkarlarından söz ettik. Son olarak Irak-İran ilişkilerinden ve iki ülke arasındaki problemleri inceledik. Bu tezi elde etmek için Irak'ın Erbil, Musul ve Bağdat kütüphaneleri ve Türkiye kütüphanelerinden yararlandık. Tezimizde Arapça kaynaklara ağırlık vererek o dönemdeki Irak'ın günlük gazetesi olan El-Zevra gazetesinden büyük ölçüde yararlandık. Tezimizde ağırlık verdiğimiz kitaplardan ilki Abbas El-Azzavi'nin“İki İşgal Arası Irak Tarihi”ve Lorimer'in“Körfez Rehberi”adlı kitaplarıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis is the Iraq Policy of II. Abdülhamit' s era. Firstly we talked about the station before the era of n.Abdulhamit,Then the Political, administrative military, economical,tribe problems,intrests of foreign countries in Iraq and governorship of Mithat Paşa in Iraq. Explaneid life of Abdülhamit,emplementetion of policy of the islamic Union,Policy method towords Germany,actions carried out against Abdülhamit,n. constitutional monorchy declaration, constitution stage, 31 March event a dismissal of Abdülhamit and the charactaristics of his era. After that the political sitution of Iraq during Abdülhamit' s era and the development at that time. Then we approached the tribe Problems where we explained the policy used by the administration against the tribe and the tribes who declared war against the administration. Also explaneid Iraq's administration, military and municipols, agricultural, comercial, and industrial state and the Political,comercial,religeous and historical intrests of some foreign countries (Germany,France,Russia and America) in Iraq. In the end we explaneid Iraq-Iran relationship and the problems between the two. For obtaining this thesis we made agood use of the library books of Arbil. Musul and Baghdad in Iraq and Turkey's libraries. We mostly used arabic sources and benefited a lot from the daily newspaper of that time AL.-ZAWRA in Iraq. In this thesis one of two main books we used is of the author Abbas Al-Azzavi“Iraq's history with in two invasions”and Lorimer“Gulf Guide”