Turizm gelişiminde otel işletmelerinde halkla ilişkilerin rolü ve önemi (Örnek otel incelemeleri)
- Tez No: 92902
 - Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BOSTANCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 169
Özet
156 ÖZET Turizm sektörünün önemli bir parçası olan otel işletmelerinin ülke tanıtımına destek vermesi, sorumluluklarının başında gelmektedir. Otel işletmelerinin kültürel, sosyal, siyasal ve ekonomik fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için güçlü halkla ilişkiler çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda halkla ilişkilerin temel ilkeleri olan iki yönlü iletişim, dürüstlük, inandırıcılık, yineleme ve süreklilik, zaman ve sabır, yaygın sorumluluk önemli olmaktadır. Halkla ilişkiler çalışmalarında takip edilmesi gereken süreç; araştırma, planlama, uygulama ve sonuç değerlendirmesi şeklinde olmalıdır. Halkla ilişkiler çalışmalarının sonuç değerlendirmesi daha sonraki bir çalışmaya zemin oluşturmaktadır. Böylece çalışmalar arasında bir paralellik ve süreklilik sağlanabilmektedir. Bu süreç içerisinde gazete, dergi, broşür, el kitapçığı, deplian ve yıllık gibi yazılı; yüzyüze görüşme, telefon, film ve video bant. sergi ve fuar, festival ve yarışma gibi görsel-işitsel kitle iletişim araçlarından yararlanılmaktadır. Halkla ilişkiler uzmanları bu araçlar sayesinde kamuoyuna ulaşabilmektedirler. Halkla ilişkiler alanında yapılacak çalışmaları otelin yapısı ve hedef kitlesine uygun şeklide planlayacak ve aşamaları eksiksiz gerçekleştirecek profesyonel kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Halkla ilişkiler ve tanıtım eğitimi bu kişilerde aranan özelliklerin başında gelmektedir. Başarılı bir halkla ilişkiler uzmanından eğitimin yanısıra en az bir yabancı dil, iyi yazma, konuşma ve dinleme yetisi ve hoşgörü de beklenmektedir. Profesyonel uzman tarafından hazırlanmış iyi bir halkla ilişkiler çalışmasının, otelin başarısına etkisi büyük olmaktadır. Dünya pazarındaki rekabet göz önünde tutulduğunda otel işletmelerinin tesis ve hizmetlerini kamuoyuna tanıtabilmeleri ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri için iyi bir yönetim ve birimler arası koordinasyona ihtiyaçları olduğu söylenebilir. Bu koordinasyonu oluşturan ve sürekli kılan halkla157 ilişkiler departmanının önemi açıkça görülmektedir. Fakat araştırma kapsamındaki otellerin çoğunun bu teorik bilgileri dikkate almadığı görülmektedir. Bu otel işletmelerinin halkla ilişkiler departmanını ve faaliyetlerini ihmal ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
158 ABSTRACT Hotels that are essential part of tourism sector, give support to country advertisement and that comes first in their responsibilities. In order to do their cultural, social, political and economic functions, they need successful public relation study. In this manner, double directed communication, honesty, persuation, continuality, time and patience, sharing responsibility which are the basic principles of public relations are very important. The steps that should be followed in public relations are research, planning, application and resulting. A result of public relations study will be basement for another study. So parallelism and continuality in the studies can be obtained. In this process written communication vehicles like newspaper, magazine, brochure, handout, annual; spoken communication vehicles like face to face, telephone, meeting, lecture; visible and audio vehicles like radio, T.V., film and video cassette, exhibition and exposition, festival and compitition are used. Public relations expert can be reached public by these vehicles. In public relations field professional people who can plan the studies convenience for hotel type and it's public and who can follow the steps without any missing are needed. Public relations education is the first aspect that is expected. Beside education at least one foreign language, writing, reading and listening skills and tolerance are also expected by successful public relations expert. A good public relations study that is planned by a professional expert has a great influence on success of the hotel. When rivalry of the world market is taken into consideration, it can be said that hotels need a good management and coordination between departments in order to show their foundation an facilities to public and survive their activities. The importance of public relations that cause coordination and make it continuous is easily seen. However it's seen that some of the hotels which are researched do not follow the rules of theoretical information. It can be said that they ignore public relations department and some of its activities. SSSSKa*