Mekansal planlama, tabakalaşma ve farklılaşma
Special planning, stratification and differantiation
  1. Tez No: 117608
  2. Yazar: GÖKHAN ÇALT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET MEKÂNSAL PLANLAMA, TABAKALAŞMA VE FARKLILAŞMA Gökhan Çalt Yüksek Lisans Tezi, Sosyoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hayriye Erbaş NİSAN 2002, 271 sayfa. Kentsel ve bölgesel planlama, son yirmi yıldır toplumsal ve bilimsel değişime yol açan küreselleşme ve bu yapının bilimde yansıması olarak kabul edilen postmodernist bakış açısıyla hem önemini yitirirken, hem de mekânsal planlama şeklinde ele alınır oldu ve sosyal açıklamalar doğrultusunda kavramlaştırılmaya başlandı. Modern ve klasik bilim ve pratik anlayış planlamayı kalkınma, kapitalizm ve kentleşme kavramlaştırmalarıyla sınırlıyordu. Metodolojik ve bilimsel olarak da coğrafi-ekonomik kavrayışla matematiksel modellerle nesnesini şekilendirebiliyordu. Ama bu mekânın bizatihi kendisi bir sosyal yapılanma olduğu için, içersindeki sosyal kalıntılar sorunlara yol açtığında nesnesi; hem nesnesel (olgusal) hem de öznel (inşaî) özellik taşıdığından bu sorunsallar klasik doğa bilimsel araçlarla çözülemiyordu. Ne var ki, postmodernist bakış açısı ise sadece küçük, parçacı, lokal çözümlerle mekânsal sorunsalın çözüleceğini savunuyordu. Çünkü, bütüncül çözümler özneyi nesneleştirmeye ve şekillendirmeye (to body) uğraştığından modernist bilimsel araçların insan üzerinde yabancılaştırıcı ve şeyleştirici etkiler doğurmasına karşı çıkıyorlardı. Halbuki ne kadar sosyal özellik taşısa da mekân insan lehine ve insan için değişime uğratılabilmeliydi. Mekân üzerindeki doğa-insan ilişkilerini oluşturan üretimsellikle ilgilenmekle birlikte, sosyal olan ve belli bir doğa bilimsel mantık ve felsefeye bağlanamayan belirlilikleri tespit etmek sosyal bilimcinin, özelikle de sosyologun görevidir. Üretimde veya doğal olanın içindeki sosyal olanın bıraktığı kalıntılardan biri de mekân üzerinde sosyal olarak yaratılan ' diğerlerini yaratma? olgusudur. Bu olguyu incelerken ; sosyal bilimlerin, doğa bilimlerinden farklı olarak, nesnesi öznel olduğu için oluşan olgu ve olguyu oluşturan aktörler her zaman ve her yerde aynı koşullarda aynı olguyu oluşturmadıkları gibi, sadece onlar oluşturduğu zaman var olan bir düzenlilik olduğunun farkına varılmalıdır. 27i WttlMAiW^J^ \u.mk'M
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SPACIAL PLANNING, STRATIFICATION AND DIFFERANTIATION Gökhan Çalt M.S. in Sociology Supervisor : Assoc. Prof. Hayriye Erbaş APRIL 2002, 271 pages. Space planning and social sciences have strong relationship, because space includes social features and man-made enviorement as well as phisical and natural features. Classical city planning disipline elaborate planning and space toeries according to economical and geografical understanding based on capitalism, progress, positivism, etc. However, this type of shaping and formulating of space reproduce the reflections of social problems, stratification in a unconcious manner, as a reason of blinding about residues of social on space. Another conceptualisations of space and planning were born critisizing only geo-economical perspectif of approaching space with constraint of city and region. The space phenomena was grasped and explained with social, cultural, envioremental discourses rather than the classical positivist scientific way of understanding. Globalisation and postmodernist perspecktieves deconstruct wholistic, controlled nature. As a result of this, planing become particular, local pastish. Where as pointing out social on space, they were against power to body human with spacial planning. On the contrary, ' beeing human ' is controling or changing time and space with concious production or action. For this reason, social scientists, especially socoilogists should show relations among space- social- planning with the help of social scientific tools. Space have only social residues not comig from production based on nature-human relatioship. There are also social and stratificational structure based on indirectly means of production. One of these is creating 'otherness? on space. This thesis is concerned to How was lotherness'> on space to explain stratifications as a whole, based on ontology and epistomology. 270