Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde ad durum ekleri ve bir izlence önerisi
Case endings in teaching Turkish as a foreign language and suggestion of new programme
- Tez No: 117613
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
60 ÖZET Bu tez çalışması, Türkçe öğrenen yabancıların en çok öğrenme güçlüğü yaşadıkları konu olan ad durum eklerinin kullanımındaki yanlışların en aza indirilebilmesi için bir izlence örneği sunmaktadır. Tezde sunulan bu izlence örneğinin hazırlanma aşaması öncesinde, hedef grubun dil öğrenme ihtiyacı tesbit edilmiş ve izlencenin bu amaca yönelik olarak hazırlanmasına çalışılmıştır. İzlencenin uygulandığı hedef grup, günlük hayatını sürdürebilecek kadar Türkçe öğrenmek istemektedir. Bu grubun akademik düzeyde dil öğrenme ihtiyacı yoktur. Bu nedenle, izlencede yer alan konuşmalar günlük hayattan alınmıştır. Bu izlencenin, ileride ad durum ekleriyle ilgili yapılacak çalışmalara ışık tutabileceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY This thesis deals with some of wrongs about case-endings in which foreign people who learn Turkish, face with some problems while learning and it presents a program to reduce this wrongs. Before preparation of the program in thesis the group's needs are found and try to make this program convenient this aim. The group want to learn a level of Turkish which makes them continue their daily life. They don't need to learn a level of academic Turkish. Therefore, dialogues in the program are choosen from daily life. It is hoped that the study will lead to the future studies about case-endings.