Türkiye Türkçesi ve Türkmen Türkçesinde çatı kavramı
Grammatical voice in Turkiye and Turkmen Turkish
- Tez No: 117612
- Danışmanlar: PROF.DR. F. SEMA BARUTCU ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
TEZ OZETI Çırakoğlu (Köseoğlu), Işıl, Turkmen Türkçesi ile Türkiye Türkcesinde“Çatı”Kavramı. Yüksek Lisans Tezi, Danışmanı: Prof.Dr.F.Sema Barutçu Özonder, 143 s. Bu çalışmada, Türk dili alanının güneybatısında yer alan Türkmen Türkçesi île Türkiye Türkçesindeki“çatı”kavramı ile çatların üst üste kullanımları karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Türkmen Türkçesi, seslik açıdan içinde bulunduğu Oğuz grubu Türk dillerinden Önemli farklılıklar gösterir. Bu çalışmada yapıbilgisi açısından da Türkmence ile Türkiye Türkçesi arasında önemli farklılıklar olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye Türkçesi ve Türkmen Türkcesinde“çatı”ların sınıflandırılmasında bile birtakım ayrımlar vardır. Her iki dilde de eklerin üst üste kullanılış sırasında değişiklikler gözlenebilmekte ya da birinde çatı ekiyle sağlanan anlam, diğerindekiyle örtüşmeyebilmektedir. Burada adı geçen dillerin sözlük malzemesi alınarak ayrıntıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Çırakoğlu (Köseoğlu), Isıl. Grammatical Voice in Turkive and Turkmen Turkish. Master Degree, Advisor: Prof.Dr.F.Sema Barutçu Özönder, 143 p. In this study, concept of“voice”and consecutive use of aspect were compared between Türkiye Turkish and Turkmen Turkish which is placed in the south west are of Turkish language. Turkmen Turkish shows significant differences from Oğuz group Turkish languages in terms of phonetics. This study tried to show that there are also significiant differences in structural characteristics between the two languages. Moreover, there are a number of differences between the two languages in terms of the classification of aspects. In both languages one can observe that the consecutive use of suffixes show some changes or meaning provided by the suffixes in one language may not correspond to that of the other. In this study, dictionary materials of the aforamentioned languages were reviewed in detail.