Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde Türkçe dil bilgisi ve ad durum eklerine ilişkin öğrenci görüşleri
Student opinions regarding the Turkish grammar and nominal case suffixes in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 290698
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, ?Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen bireylerin genel olarak Türkçe dil bilgisi ve bunun içerisinde ad durum ekleri ile ilgili görüşleri nelerdir?? sorusuna cevap aramaktır.Araştırmada, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen bireylerin Türkçe dil bilgisi ve ad durum ekleri ile ilgili görüşlerini belirlemek için introspektif odak grup görüşmesi tabanlı nitel bir yöntem kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara Üniversitesi TÖMER'de Türkçe öğrenen yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise araştırmanın yürütüldüğü zaman diliminde Ankara Üniversitesi TÖMER'de Temel I-B ve Temel II-A kurlarında Türkçe öğrenen öğrenciler oluşturmuştur. Araştırma kapsamında öncelikle, 01.09.2010?31.10.2010 tarihlerinde Ankara Üniversitesi TÖMER'de Temel I-B seviyesinde öğrenim görmekte olan 17 öğrenciye uzman görüşü alınarak hazırlanan ve ad durum ekleriyle ilgili bilgiyi ölçme amaçlı bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sonucunda öğrencilerin doldurdukları çalışma kâğıtlarındaki doğru ve yanlışlar belirlenmiş ve 8 öğrenci üst, orta ve alt grup şeklinde sınıflandırılarak bu öğrencilerle odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Odak grup görüşmelerinden elde edilen veriler, betimsel analiz ve içerik analizi ile incelenerek, araştırmanın 9 alt amacına yönelik bulgular elde edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgularda ise Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen bu bireylerin Türkçe dil bilgisi ve ad durum eklerinin kullanımı ile ilgili görüşlerinin genel olarak; Türkçe öğrenmenin ve Türkçe dil bilgisinin zor olmadığı, ana dilin Türkçeyi öğrenmede ve Türkçedeki ad durum eklerini kullanmada olumlu ve olumsuz etkilerinin olduğu, ad durum ekleri kullanırken hata yapmanın dikkatsizlikten ana dilin etkisine kadar pek çok nedenin olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, ders kitabı hazırlayan uzmanlara, Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten uzmanlara ve kurumlara çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, araştırmanın bir sonucu olarak da A1-A2 seviyelerine uygun olarak hazırlanmış ?eylemler ve aldıkları ad durum ekleri? listesi de ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to answer the research question ?What are the opinions of students who learn Turkish as a foreign language regarding Turkish grammar and nominal case suffixes in general??In the study, in order to identify the student opinions, who learn Turkish as a foreign language, regarding Turkish grammar and nominal case suffixes, an introspective focus group discussion-based qualitative method has been utilized.The population of the study consists of the students who learn Turkish as a foreign language in TÖMER at Ankara University. The sample of the study, however, is composed of the students who were learning Turkish in Basic I-B and II-A levels in TÖMER at Ankara University at the time when the research was carried out. Within the scope of the study, first in order to measure the state of knowledge of the students regarding nominal case suffixes, a test prepared after taking expert opinions was applied to 17 students in Basic I-B in TÖMER at Ankara University on 09/01/2010-10/31/2010. In the second place, the correct and wrong answers of the students in the tests were identified and based on the scores, 8 students were classified into sub-groups: high, mid, low. Then, focus-group discussions were applied to these classified students. The data gathered from the focus-group discussions were examined through qualitative and content analyses; consequently, the findings regarding 9 sub-goals of the study were reached.The results of the study reveal that the students learning Turkish as a foreign language thought that learning Turkish and Turkish grammar is not difficult, the first language had positive and negative effects on learning Turkish and nominal case suffixes in Turkish, and there are many reasons of making mistakes while using nominal case suffixes, ranging from lack of attention to the effect of first language. In the light of these results, a variety of suggestions have been provided for the course-book writers, teachers of Turkish as a foreign language and related institutions. Moreover, as a result of the study, list of ?verbs and nominal case suffixes? appropriate for A1-A2 levels has been prepared and given in the appendices.