Avrupa Birliği-Kıbrıs ilişkileri ve Kıbrıs sorunu
European Union-Cyprus relations and the Cyprus problem
  1. Tez No: 117650
  2. Yazar: FİLİZ YILDIZ ÇAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Bu tez, AB ile Kıbrıs arasındaki ilişkileri tarihsel gelişme süreci içerisinde incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, AB-Kıbrıs ilişkilerinin Kıbrıs sorununa ve AB- Türkiye ilişkilerine etkilerini analiz etmektir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. 1945-1981 dönemini ele alan ilk bölümde, öncelikle II. Dünya Savaşı sonrasında tamamen değişen uluslararası sistemin genel yapısı verilmektedir. Daha sonra, Kıbrıs'taki, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs'ın AB ile ortaklığındaki ve 1974 Kıbrıs krizindeki gelişmeler incelenmektedir. Çalışmanın 1981-2002 dönemini ele alan ikinci bölümünde, Yunanistan'ın AB üyeliğinin ve Soğuk Savaşın bitmesinin Kıbrıs sorununa, AB'nin Kıbrıs politikasına ve AB-Türkiye ilişkilerine etkileri incelenmektedir. Bu dönemde alınan 6 Mart 1995 kararlan sonrasında, AB Kıbrıs sorununda aktif bir taraf haline gelmiş, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) entegrasyon sürecini başlatmış, AB ülkelerinde Kıbrıs'ın genişleme süreci dışında tutulması yönünde eğilim ortaya çıkması üzerine Yunanistan AB'nin Merkezî ve Doğu Avrupa ülkelerini tam üye almasını veto hakkını kullanarak engelleyeceğini ilân etmiş, bunun sonucunda AB 13 Aralık 2002 Kopenhag Zirvesi öncesinde son derece önemli bir dönüm noktasına gelmiştir. Tezin üçüncü bölümünde öncelikle 1962-2002 dönemi AB-Kıbrıs (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi-GKRY) ikili ilişkileri incelenmektedir. Daha sonra, Kıbrıs Rum ve Türk taraflarının 1959-1960 belgelerinin AB üyeliğini engelleyip engellemediği ve GKRY ve KKTC'nin meşruiyeti konusundaki argümanları, bazı uluslararası hukuk profesörlerince hazırlanan hukukî mütalaalar çerçevesinde karşılaştırılmaktadır. 231
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis examines the relations between the EU and Cyprus in terms of historical development process. The aim of this study is to analize the effects of EU- Cyprus relations on the Cyprus problem and EU-Turkey relations. This thesis consists of three parts. In the first part, taking charge of the period 1945-1981, first of all the general structure of the international system which was completely changed after the World War II is given. Then the developments in Cyprus, the partnership of Greece, Turkey and Cyprus with the EU and the Cyprus crisis of 1974 are examined. In the second part of the study, taking charge of the period 1981-2002, the effects of Greece's EU membership and the end of Cold War on the Cyprus problem, the Cyprus policy of the EU and EU-Turkey relations are examined. After 6 March 1995 decisions taken during this period, The EU became an active side to the Cyprus problem, Turkey and Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) started the integration process, after the emergence of the tendency towards excluding Cyprus from enlargement process amoung the EU countries, Greece declared that it would prevent Central and Eastern European countries' full membership to the EU by using its veto right, consequently EU has been came to a vital turning point before the 13 December 2002 Kopenhag Summit. 1962-2002 period of EU-Cyprus (Southern Cyprus Greek Administration- SCGA) bilateral relations are examined in the third part of the thesis. Then the arguments of the Greek and Turkish Cypriots about whether the documents of 1959- 1960 prevent the EU membership and the legitimacy of SCGA and TRNC are compared in the framework of legal opinions prepared by some international law professors. :T ?l Ktiffljl S'fUl EÜERK771 232