Turkey-EU relations and Cyprus question
Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve Kıbrıs sorunu
- Tez No: 89716
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 1999
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'nin çok önemli iki dış politika konusunun, Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri ile Kıbrıs Sorunu, arasındaki bağlantıyı incelemektir. Türkiye'nin AB ile ilişkileri Türkiye için çok önemlidir. Modern Türkiye, kuruluşundan bu yana kendisini Avrupa, ve tabii onun en önemli kurumu olan Avrupa Birliği ile entegre etmek için yollar aramıştır. Şüphesiz ki AB ile entegrasyon Türkiye'nin ticaret, demokratik kurumlaşma ve insan haklan gibi birçok alanda gelişmesine fazlaca katkıda bulunacaktır. Diğer taraftan Türkiye'nin Kıbrıs sorunundaki pozisyonu da yine Türkiye için fazlasıyla önem arzeder. Adanın kuzeyinde yaşayan Türk toplumu Türkiye tarafından 'Anavatan' m uzantısı olarak algılanmaktadır. İkinci olarak ise, stratejik olarak Kıbrıs Türkiye için yine çok önemlidir. Türkiye'de, eğer Kıbrıs kaybedilirse Türkiye'nin Akdeniz'e çıkışı da kaybedilmiş olur inancı hakimdir. Bütün bunlara ilaveten, 1990larda Kıbrıs sorununda bir başka aktör daha görmekteyiz: Türkiye'nin bir parçası olmak için can attığı AB. Bu noktada yazar, Türkiye'nin karar-alıcılannm Türkiye-AB İlişkileri ve Kıbrıs Sorunu konusunda politika tercihlerini mcelemeyi amaçlamaktadır. Eserdeki temel amaçlardan birisi de Türkiye'nin AB ile ilişkileri ile Kıbrıs Sorunundaki rolünün iki farklı konu olduğunu ortaya koymaktır. Türkiye bu iki konuyu ayrı ayn ele alırsa hem AB ile ilşkilerinde hem de Kıbrıs Sorununun çözümünde pozitif sonuçlar alınmasına katkıda bulunabilecelktir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to analyse the connection between the two very important foreign policy issues of Turkey, namely the Turkey-European Union Relations and the Cyprus Question. Turkey's relations with the European Union is of utmost importance for Turkey. Since the establishment of Modern Turkey, it has sought ways to integrate itself with Europe, and its main institution the European Union. There is no doubt that integration with the EU will contribute much to Turkey's development in many fields, like trade, democratic institutionalisation and human rights. While on the other hand Turkey's position in the Cyprus dispute is again of vital importance. The Turkish community living in the North is perceived as an extension of the motherland. Secondly, the island of Cyprus has a strategic significance for Turkey. In Turkey, it is believed that if Cyprus is lost, then Turkey would have no access to the Mediterranean. Moreover, after the 1990s, we see another actor in the Cyprus question: the EU, with which Turkey aspires to be integrated. At this point, the writer aims at analysing the policy preferences of Turkish decision-makers as regards the Turkey-EU Relations and the Cyprus question. One of the major aims of this study is to show that Turkey's relations with the EU and its involvement in the Cyprus question are two separate issues. Improvement in the Turkey-EU Relations and positive results in the Cyprus question might be yielded if Turkey deals with these two issues separately. IV