Sürrealist edebiyat çerçevesinde Cemal Süreya'nın 'Üvercinka' şiirinin göstergebilimsel çözümlemesi
The indicative analysis of Cemal Süreya's 'Üvercinka' poem in the framework of sürrealist literature
  1. Tez No: 724812
  2. Yazar: SEVİNÇ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SEDEN MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı, yaratıcı ve özgür düşüncenin nihai olarak ulaşılmasını sağlamayı amaçlayan sürrealizm akımının tarihçesini, özelliklerini ve zaman içerisinde geçirdiği evreleri açıklamak ve bu doğrultuda sürrealizm akımı ekseninde etkili şiirler yazan Cemal Süreya'nın ''Üvercinka'' şiirini göstergebilim açısından incelemektir. Bu tez, Breton'un ve sürrealist manifestonun kuralları ve kalıpları yok sayarak ortaya çıkardıkları sınırsız özgürlüğü şiir alanında uygulamalarını ortaya koymaktadır. Cemal Süreya'nın imgesel ve özgür bakış açısının ''Üvercinka'' şiiri üzerindeki yansımasına göstergebilimin yöntemleriyle incelemek esas amacı ortaya koymaktadır. Bu tezde sürrealizmin kurallarının çoğunu şiirlerine uyarlayan Cemal Süreya'nın ''Üvercinka'' şiiri göstergebilimin yöntemleriyle, Roland Barthes'ın görüşleri esas alınarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain the history, characteristics and phases of the surrealism movement, which aims to achieve the final achievement of creative and free thought, and to examine the“Üvercinka”poem of Cemal Süreya, who wrote influential poems in the axis of surrealism, in terms of semiotics. This thesis reveals the unlimited freedom that Breton and the surrealist manifesto created by ignoring the rules and patterns, in the field of poetry. Examining the reflection of Cemal Süreya's imaginary and free point of view on his poem“Üvercinka”reveals the main purpose. In this thesis,“Üvercinka”of Cemal Süreya, who adapts most of the rules of surrealism to his poems, will be analyzed with the methods of semiotics and based on Roland Barthes' views.