Robert Bolt, John Osborne, Arnold Wesker'ın oyunlarında epik tiyatro ögeleri
Epic components in the plays of Robert Bolt, John Osborne, Arnold Wesker
  1. Tez No: 117674
  2. Yazar: ELİF ERMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Çalışma giriş, dört asıl bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Amaç, çağdaş İngiliz oyun yazarlarından üçünün seçilen üç oyununda hem epik hem de dramatik tiyatro öğelerinden nasıl ve ne amaçla yararlandıklarım incelemektir. Giriş bölümünde dramatik ve epik tiyatro karşılaştırması yapılmıştır. Dramatik tiyatro seyircinin oyun kişileriyle bütünleşmesini amaçlayan yöntemleri yeğlerken, epik tiyatro yöntemleri seyircinin otomatik algılamasını kırmaya yönelik yöntemlerden yararlanmaktadır. Bu nedenle, Brecht sonrası dönemde eser veren bazı bazı İngiliz oyun yazarları oyunlarında geleneksel tiyatro öğelerinin yanı sıra Brecht' in yöntemlerinden de yararlanmışlardır. Birinci bölümde tarihselleştirme, yadırgatma, seyircinin otomatik algılamasını kırma gibi yöntemlere ve bunları kullanmaya yönelişin nedenlerine değinilmiştir. Daha sonraki üç bölümde oyunları incelenen Robert Bolt A Man for All Seasons, John Osborne Luther, Arnold Wesker da The Wedding Feast adlı oyunlarında epik tiyatro yöntemlerine başvurarak seyircinin otomatik algılamasını kırma yoluna gitmişlerdir. Ancak bu yazarların incelemesi yapılan oyunlarda dramatik tiyatro yöntemlerinden de tümüyle ayrılmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study consists of an introduction, four chapters, a conclusion and a bibliography. The aim is to determine the difference between epic and traditional drama and to reveal that some British dramatists have applied some epic methods as well as the methods of traditional drama in their plays. In the introduction epic and tarditional methods are dealt with and compared. Traditional plays require the full participation of the audience through illusion, whereas epic drama employs methods which cause the audience to think on the action analytically. Brechtian methods, thus, prevent the automatic perception of the audience. In the first chapter, the reason why there is an inclination to use such epic methods as historification, bewildering and alienating effects. The main chapters of the work examine the three plays in detail. Robert Bolt in A Man for All Seasons, John Osborne in Luther, and Arnold Wesker in The Wedding Feast employ Brechtian methods in order to prevent the automatic perception on the part of the audience. The playwrights, however, do not desert the methods of traditional drama completely.